Japonské akcie v pondělí prudce zpevnily, a navázaly tak na páteční oživení na burzách v USA a v Evropě. Hlavní index Nikkei 225 i navzdory slabé statistice o vývoji japonské ekonomiky zpevnil o 7,16 procenta a uzavřel na 16 022,58 bodu. Je to pro něj nejvýraznější denní nárůst od října 2008.

Širší index Topix zpevnil o 8,02 procenta na 1292,23 bodu. Procentuálně je to nejprudší denní nárůst za více než sedm let.

Pondělní nárůst je podle obchodníků jen technickou korekcí a z valné části pouze reakcí na dřívější masivní výprodej. Index Nikkei ztratil za uplynulý týden 11 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Japonská vláda v pondělí oznámila, že tamní ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vykázala v celoročním přepočtu pokles o 1,4 procenta. To je horší výsledek, než čekali analytici. O čtvrtletí dříve ještě ekonomika vykazovala růst.

Americké i evropské burzy v pátek výrazně posílily. O růst se zasloužily mimo jiné akcie společností ve finančním sektoru.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.