Japonské akcie v pondělí prudce zpevnily, a navázaly tak na páteční oživení na burzách v USA a v Evropě. Hlavní index Nikkei 225 i navzdory slabé statistice o vývoji japonské ekonomiky zpevnil o 7,16 procenta a uzavřel na 16 022,58 bodu. Je to pro něj nejvýraznější denní nárůst od října 2008.

Širší index Topix zpevnil o 8,02 procenta na 1292,23 bodu. Procentuálně je to nejprudší denní nárůst za více než sedm let.

Pondělní nárůst je podle obchodníků jen technickou korekcí a z valné části pouze reakcí na dřívější masivní výprodej. Index Nikkei ztratil za uplynulý týden 11 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Japonská vláda v pondělí oznámila, že tamní ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vykázala v celoročním přepočtu pokles o 1,4 procenta. To je horší výsledek, než čekali analytici. O čtvrtletí dříve ještě ekonomika vykazovala růst.

Americké i evropské burzy v pátek výrazně posílily. O růst se zasloužily mimo jiné akcie společností ve finančním sektoru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru