Pražská burza po vzoru evropských burz dopoledne klesala téměř o tři procenta. Po jedné hodině odpoledne propad zmírnila na 2,46 procenta. Index PX klesl v 13.20 na 845,5 bodu, naposledy byl níž v listopadu 2011.

Vyplývá to z průběžných informací na webu burzy. Více než tři procenta hodnoty odepisují akcie významných hráčů jako Erste Bank a Komerční banka, nedaří se ani pojišťovně VIG či ČEZ.

Západoevropské burzy otevřely čtvrteční obchodování tříprocentním poklesem, v červených číslech otevřely i středoevropské burzy. Evropské burzy podle Patrie reagují na středeční projev šéfky americké centrální banky Fed Janet Yellenové, která nedokázala utišit obavy ze zpomalování globálního růstu.

Týdenní ztráta pražské burzy se ráno prohloubila na více než sedm procent a mířila tak k největšímu týdennímu propadu od září 2011, uvedla společnost Patria. Před polednem týdenní propad zmírnil pod pět procent.

Komerční bance, která ráno informovala o poklesu loňského čistého zisku na 13,132 miliardy korun, odpoledne klesla hodnota akcií o 4,53 procenta na 4804 korun. "Ke slabým výsledkům se přidává i další panický výprodej v západoevropském bankovním sektoru," komentoval vývoj Pavol Mokoš z Patria Finance. Pokles indexu západoevropských bank Stoxx 600 Banks s sebou stáhl i akcie Erste Bank, které dopoledne přišly o 3,46 procenta. Před polednem se obchodovaly za 619,90 koruny. Rovněž pojišťovna VIG přišla o 2,55 procenta (553,60 koruny). Relativně imunní vůči dění na trzích zatím zůstaly akcie ČEZ, které ztrácela 1,86 procenta. Hodnota akcií dosahovala rovných 370 korun.

Vývoj burzovního indexu PX

px
Vývoj indexu PX během 10. a 11. února. Ve čtvrtek zakončil propadem o 1,91 procenta. Osa y udává body. Zdroj dat: Reuters

Evropské akcie ve čtvrtek obnovily propad a sestoupily až na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po poledni ztrácel zhruba tři procenta. Ze středoevropských burz postihl ráno nejvýraznější propad rakouskou burzu, která odevzdávala 3,5 procenta. Maďarský BUX ztrácel procento a polský WIG odepisoval 1,5 procenta.

Na burze propadaly akcie francouzské banky Société Générale, mateřské skupiny Komerční banky, a dolů zamířily rovněž akcie švédských bank, k jejichž propadu přispělo rozhodnutí švédské centrální banky Riksbank snížit svou hlavní úrokovou sazbu hlouběji do záporného pásma.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru