Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Pernod Ricard vzrostl v prvním fiskálním pololetí zisk o devět procent na 909 milionů eur (25,6 miliardy korun). K růstu přispěl vysoký prodej šampaňského a whisky a silná poptávka v USA a na některých rozvíjejících se trzích podpořená poklesem eura vůči dolaru. Pernod Ricard vlastní také českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) a je druhým největším výrobcem lihovin na světě za britskou firmou Diageo.

Příjmy se za šest měsíců do konce prosince zvýšily o šest procent. Vysoký prodej whisky Jameson a šampaňského Perrier-Jouët vyrovnal pokles prodeje vodky Absolut a whisky Chivas Regal Scotch. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů příjmy stouply o čtyři procenta, uvedl list The Wall Street Journal.

Prodej v Evropě se snížil o dvě procenta, na americkém kontinentu se ale naopak zvýšil o čtyři procenta a v Asii a zbytku světa o 14 procent. Firma však varovala, že poptávka v Číně, která dříve bývala hlavním pohonem růstu, zůstává slabá a prodej se zde snížil o dvě procenta. Prodej v Číně klesá od roku 2013, kdy vláda spustila protikorupční kampaň.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru