Stát vyčlenil první peníze na stabilizaci České exportní banky (ČEB), kterou trápí problémové úvěry za desítky miliard korun. Zástupci ministerstev, které banku ovládají, schválili na valné hromadě navýšení kapitálu banky o jednu miliardu korun. Základní kapitál ČEB tak stoupne na pět miliard korun. 

Podle zdrojů HN však banka akutně potřebuje od státu mnohem vyšší dotaci, zhruba čtyři miliardy korun. Pokud by banka peníze nedostala, Česká národní banka by jí mohla zakázat fungování. 

Žádost o vyšší státní dotaci potvrdilo HN několik na sobě nezávislých zdrojů, generální ředitel banky Karel Bureš však odpovědět odmítl. Jde totiž o citlivou záležitost, i když nejproblémovější úvěry jako financování stavby sibiřské elektrárny Poljarnaja jsou už několik let staré a dnešní vedení banky je nezavinilo. Předchozímu šéfovi ČEB Jiřímu Klumparovi, který opakovaně tvrdil, že stát nepřijde ani o korunu, zlomil na jaře 2014 vaz návrh, aby špatné úvěry přebrala nová instituce vytvořená po vzoru Konsolidační banky. 

I to může být důvod, proč ve středu schválenou miliardovou injekci vysvětlují zástupci banky větší podporou exportérů v perspektivních oborech, jako je například letectví. Podle generálního ředitele banky Karla Bureše navýšení kapitálu otevře bance cestu k větší podpoře exportérů v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Vedle tradičních strojírenských odvětví chce ČEB více podporovat i české firmy působící v perspektivních oborech s vysokým potenciálem růstu, jako jsou technologie pro výrobu potravin, kvalifikovaná chemie, optika, zdravotnictví nebo farmacie.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Jednoznačná podpora státu je důležitá pro udržení vysokého investičního hodnocení ze strany ratingových agentur," dodal Bureš. Ministerstvo financí v prosinci uvedlo, že v případě ČEB se počítá s navýšením kapitálu o miliardu korun a v případě státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o 2,775 miliardy korun.

Sanace ztrát za obchodní případy z minulých období a doplnění kapitálu na přísnější regulatorní podmínky si podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí v následujících pěti letech vyžádají přes 15 miliard korun. Podle zprávy o činnosti EGAP a ČEB chybí v systému exportního financování odhadem 15 až 20 miliard korun, jež budou muset být uhrazeny ze státního rozpočtu.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku banka evidovala ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy korun. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Do dvou let chce banka vyřešit polovinu z nich. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie. ČEB uvádí, že za posledních 12 měsíců se jí na nedobytných pohledávkách podařilo získat přes miliardu korun.

ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP. Ministerstvo financí v ČEB vykonává 41 procent akcionářských práv státu, ministerstvo průmyslu a obchodu 24 procent, ministerstvo zahraničí deset procent a ministerstvo zemědělství pět procent. EGAP je ovládán stejnými čtyřmi ministerstvy.