O propuštění Libanonce s ukrajinským občanstvím Alího Fajáda z české vazby, kde čekal na rozhodnutí o svém vydání do USA, usilovala ukrajinská ambasáda v Praze. Ukrajinský velvyslanec Borys Zajčuk napsal dopisy na ministerstvo spravedlnosti a vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, ve kterých se ptal i na kauci za Fajádovo propuštění. Napsala to středeční Mladá fronta Dnes, která z dopisů citovala.

Fajád se minulý týden dostal z vazby ve stejný den, kdy se do Prahy vrátila pětice Čechů, kteří v Libanonu zmizeli loni v červenci.

Fajád byl v Česku držen ve vazbě od dubna 2014 a byl obviněn ze spolupráce s teroristy. USA tvrdí, že Fajád spolu s dalšími dvěma muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům z amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice byla zadržena v jednom z pražských hotelů.

Server Neovlivní.cz ale nedávno napsal, že skutečným důvodem amerického tlaku na Fajádovo vydání možná byly detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje. Fajád dříve působil i jako poradce ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Měsíc poté, co se Fajád dostal do vazby, napsal Zajčuk tehdejší ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, že Fajád se "zjevně nedopustil žádné trestné činnosti". "Rádi bychom se vás tedy zeptali, zda a jak rychle je možno očekávat rozhodnutí o povolení peněžité záruky nahrazující vazbu, protože pobytem pana Fajáda ve vazbě vznikají značné újmy," cituje deník z dopisu ukrajinského velvyslance.

O měsíc později žádal Zajčuk dopisem Bradáčovou, aby v případu "zjednala nápravu", protože Fajád je nadále držen v předběžné vazbě.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Fajád byl z vazby propuštěn minulý čtvrtek, poté co ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nevyhověl žádosti USA o jeho vydání. Spojitost s návratem unesených Čechů připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Hospodářským novinám v pátek řekl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou amerických vyšetřovatelů. Pelikán výměnu nepotvrdil.

Rozhodnutí ČR nevydat Fajáda do USA označil za šokující americký velvyslanec v Praze. Fajád po propuštění odletěl do Bejrútu, kde byl podle libanonských médií zadržen. Opoziční poslanci v úterý prosazovali, aby sněmovna údajnou výměnu Fajáda za pětici Čechů projednala, koalice to ale zablokovala. Její představitelé připustili pouze to, aby se záležitostí neveřejně zabývaly příslušné sněmovní výbory a komise.