Převis nabídky ropy ve světě zůstane po většinu tohoto roku, z valné části proto, že omezení těžby z břidličných hornin v USA potrvá déle, než se předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní se ani nezdá pravděpodobné, že by se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mezitím dohodla s dalšími producenty na snížení produkce.

Pro první polovinu letošního roku zvýšila IEA odhad přebytku na 1,75 milionu barelů denně, přičemž ještě v lednu počítala s 1,5 milionu barelů. Agentura zároveň uvedla, že tento přebytek může ještě růst, pokud bude OPEC nadále zvyšovat svou produkci. 

V reakci na zrušení mezinárodních sankcí v lednu významně navýšil množství produkované ropy Írán. Rekordní produkce dosahuje rovněž Irák a Saúdská Arábie.

Nadměrné dodávky ropy na trh tlačí cenu této suroviny výrazně dolů. Barel severomořské ropy Brent se v posledních dnech prodává zhruba za 33 dolarů. Podle IEA navíc cena na nízké úrovni ještě nějakou dobu vydrží. "Vzhledem k tomu, že se trh již topí v ropě, je velmi těžké si představit, že by v blízké budoucnosti došlo k významnému nárůstu cen," uvádí prognóza.

Agentura ale neočekává, že by ceny ropy mohly klesnout až na deset dolarů za barel, jak tvrdí některé nejčernější předpovědi.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Přetrvávající spekulace kolem dohody mezi OPEC a předními nečlenskými producenty ohledně snížení produkce nejsou zřejmě ničím jiným než jen spekulacemi. Je věcí členů OPEC, zda sníží produkci sami, nebo v součinnosti s jinými producenty, ale pravděpodobnost koordinovaného snížení je velmi nízká," stojí v úterní prognóze.

Agentura v úterý také snížila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě na 1,17 milionu barelů denně po loňském zvýšení o 1,6 milionu barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru