Podnikatel Michal Zahradníček v pondělí oznámil prodej části svého byznysu investiční skupině Penta. Z biotechnologické firmy PrimeCell Therapeutics zaměřené na kultivaci lidských buněk a tkání ale její zakladatel a většinový vlastník rozhodně neodchází. Chce z ní vybudovat podnik s tržní hodnotou ve výši jedné miliardy dolarů.

Biotechnologiím věří. Tvrdí o nich, že mají větší potenciál, než jaký mělo IT v 90. letech. A klade důraz na inovace. "Nemyslím si, že by někdo měl vydělávat peníze, když není inovativní," říká Michal Zahradníček, který se mezi české miliardáře dostal díky prodeji podílu v úspěšných IT firmách.

Původně jste se zabýval informačními technologiemi, softwarem a hardwarem. Podílel jste se na budování firem s miliardovými obraty. Co vás přimělo přejít k biotechnologiím?

Dodávali jsme software pro zdravotnická zařízení a díky tomu jsme zjistili, že velké fakultní nemocnice by uvítaly pomoc s převodem znalostí do praxe. Když se do toho ponoříte, zjistíte, že princip transferu znalostí v IT a v medicíně je velmi podobný.

Ostatně většina lidí v regenerativní medicíně pochází ze Sillicon Valley. Ti lidé jsou z IT. Na začátku jsme nemocnicím radili, ale pak jsme zjistili, že je to ztráta času a že je lepší dělat ty věci na vlastní účet a riziko. Takže jsme se rozhodli do této oblasti sami investovat. IT nás navíc už nudilo, nebylo v něm v té době nic pořádně nového.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mezi české miliardáře vstoupil Michal Zahradníček díky informačním technologiím, teď ale věří regenerativní medicíně.
  • Pro svoji společnost PrimeCell Therapeutics našel strategického partnera v investiční skupině Penta, které prodal menšinový podíl.
  • Získané peníze vloží zpátky do firmy. Jeho cílem je dosáhnout tržní hodnoty jedné miliardy dolarů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru