Filip Molčan žije s rodinou v srdci Českého Švýcarska. Je vášnivým fotografem, vyráží klidně za svítání do okolních kopců, aby kromě hlídkování v nejmladším tuzemském národním parku pořídil i záběry přírody s rozlévajícím se sluncem. A pak je dává na Instagram, Twitter či Pinterest.

Jenže právě čas, který strávil jejich publikováním na sociálních sítích, jej začal štvát. A tak vymyslel aplikaci, která to zařídí místo něj. Nebo místo kohokoli jiného, kdo rád fotí a pak sedí hodiny u počítače, když se snaží obrázky poslat na web.

"S Pixbufem uživatel jednoduše nahraje své fotografie do aplikace, zvolí si kdy a na jaké služby je chce sdílet a o zbytek už se postará právě tato služba. Zároveň Pixbuf stahuje o fotografiích analytické informace a dává tak fotografům informaci o tom, jaké fotografie se líbí, proč a v jakých komunitách," říká zakladatel služby, která se jmenuje Pixbuf.

A dodává: "V dnešní době je pro fotografy stále důležitější prezentovat svou práci na různých sociálních sítích a ve fotografických komunitách. Ať už pro budování své značky nebo získávání nových klientů." Pixbuf podporuje Facebook, Twitter, 500px, Flickr, Instagram, Pinterest, Tumblr nebo Blogger.

Molčan má s rozjížděním nadějných projektů dost zkušeností, jde o jednoho z nejotrkanějších českých startupistů. V minulosti stál u zrodu programátorské společnosti Czechgeeks, která na sebe upozornila netradičním kalendářem Moredays či e-mailovým klientem Hello a mezi jejíž klienty patří Samsung nebo Vodafone. "V Czechgeeks jsem svůj podíl prodal loni," vysvětluje čtyřiatřicetiletý severočeský podnikatel.

Co ovšem jede dál, je platforma Good Sailors, dříve známá jako Blue Point Solutions. V té má Molčan třetinový podíl a jde o specifickou chráněnou dílnu, která se ovšem nevěnuje výrobě svíček či košíků, ale programování. "Jsme teď ve finále sociálně prospěšného podnikatele roku," chlubí se Molčan. Smyslem společnosti, která je finančně soběstačná, je dávat handicapovaným lidem možnost dělat na něčem s velkou přidanou hodnotou.

Díky cestovatelské síti pro postižené Disway.cz se Molčan loni dostal do žebříčku stovky inspirativních lidí střední Evropy, který vyhlašují Financial Times a Mezinárodní visegrádský fond.

Jak sám dodává, protože z Czechgeeks odešel a Good Sailors fungují samostatně, měl čas na nový projekt. Firmu Pixbuf si zaregistroval na počátku roku 2016 a má s ní velké plány. Už pro ni dokonce získal prvního investora, a ne ledasjakého - několik milionů mu na rozvoj poskytnul Milan Behro, zakladatel úspěšného brněnského fotografického editoru Zoner.

"To nám umožní rychlejší vývoj – připravujeme například mobilní aplikaci nebo výraznější posun v oblasti fotografické analýzy," dodává Molčan.

Filipa Molčana, který pravidelně přednáší o svých začátcích na poli start-upů a který nějaký čas strávil i v San Francisku, čeká na jaře kromě vylepšování Pixbuf ještě jedna výzva - aby prošel testy a mohl se stát skutečným rangerem v národním parku České Švýcarsko. Dosud z rodinného domu v Doubici u České Kamenice na hlídky vyrážel jako dobrovolník v outdoorovém oblečení, pokud u zkoušek uspěje, dostane odznak a uniformu.

"Peníze za to ale nebudou, dělám to pro radost a protože chci pomáhat," říká Molčan, který na dosah přírodě žije posledních osm let, vyrostl ovšem na děčínském sídlišti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Autorem projektu Pixbuf je Filip Molčan, který zakládal Czechgeeks či programátorskou chráněnou dílnu.
  • Aplikace pomůže fotografům publikovat snímky na Twitteru, Facebooku či Instagramu.
  • Milan Behro, který stál u zrodu Zoneru, poskytl několik milionů korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru