Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyhlásil soutěž o zbývající kmitočty pro rychlé mobilní sítě, které se nepodařilo vydražit při aukci v roce 2013. Vyvolávací cena všech pásem v letošní aukci dohromady činí 734 milionů korun. Podle úřadu by rozdělení zbývajících frekvencí mělo přispět k rozvoji internetu a ke zpřístupnění digitálních technologií v České republice.

Předmětem soutěže jsou pásma v oblasti 1800 a 2600 MHz, která operátorům poslouží pro rychlý přenos mobilních dat pomocí technologie známé jako LTE. Úřad vyhlásil soutěž na svých webových stránkách.

"Záměrem ČTÚ je, aby byly kmitočtové bloky byly vydraženy v maximální možné míře a aby i tato aukce přispěla k vytvoření podmínek pro realizaci strategie Digitální Česko," řekl HN tiskový mluvčí úřadu Martin Drtina.

Úřad tak navazuje na předchozí aukci z roku 2013, ve které prodal kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz za celkovou částku 8,5 miliardy korun. Operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, kteří kmitočtová pásma koupili, začali LTE sítě budovat předloni. O2 a T-Mobile se domluvily, že při stavbě spojí sílu a síť budou sdílet, Vodafone postupuje samostatně a sdílení mezi konkurenty napadl u antimonopolního úřadu.

Hlavním důvodem zpoždění navazující aukce byl záměr ČTÚ snížit výši ročních poplatků, které operátoři za kmitočty budou platit. Tuto změnu musela odsouhlasit vláda. "Aukce nebyla realizována dříve z důvodu čekání na schválení příslušného nařízení vlády, kterým došlo ke snížení jednotkových cen kmitočtů," řekl tiskový mluvčí Drtina.

Obálky s podanými žádostmi se budou otvírat 23. března. Příděly rádiových kmitočtů budou operátoři, kteří je získají, moci užívat až do června 2029.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.