Nápad mladé vědkyně, jak zjednodušit výrobu nanovláken, nebo práce studenta medicíny, který je na vozíku, a přesto dokázal výrazně přispět k rozvoji v bezkontaktních pomůcek pro postižené - pomohl s vývojem polohovací postele, která se ovládá jen pomocí pohybů očí.

Společnost Siemens minulý týden již po osmnácté udělila prestižní Cenu Wernera von Siemense. Ocenění převzalo v pátek na slavnostním večeru v pražské Betlémské kapli 11 vítězů z řad mladých vědců, studentů a pedagogů z českých technických a přírodovědných univerzit a vědeckých institucí.

Udělena byla i dvě zvláštní ocenění, a to pro nejlepší ženskou absolventskou práci a za překonání překážek při studiu. Vítězové si rozdělili finanční odměny v celkové výši jeden milion korun. Letošní 18. ročník Ceny Wernera von Siemense patřil mezi rekordní – přihlásilo se téměř 300 soutěžících z více než 20 českých vysokých škol.

Nová chemická látka a nový software

"Česká ekonomika roste, což vytváří ideální podmínky pro to, abychom úspěšně vstoupili do nové průmyslové éry. Abychom v ní ale obstáli, musíme více než kdy jindy podporovat technické a přírodovědné vzdělání, základní a aplikovaný výzkum a přenos nových poznatků do průmyslu. Věřím, že prostřednictvím Ceny Wernera von Siemense motivujeme mladé vědce a techniky, aby se na této vzrušující proměně podíleli, a plně tak využili svůj talent," říká Eduard Palíšek, generální ředitel Siemensu v Česku.

Oceněny byly letos zejména práce z oblasti chemie a chemické biologie. Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Vladimíra Šindeláře z Masarykovy univerzity v Brně, který objevil novou látku zvanou Bambusuril, která dokáže velmi silně vázat anionty v roztoku a uzavřít je ve své dutině. V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace byl za software pro výpočet velkých soustav klíčů a zámků CyberCalc oceněn tým Filipa Železného z pražské ČVUT.

Neuron Impuls a Breakthrough Prize

O podporu mladých vědců, a tedy přilákání studentů k technickým oborům, se snaží čím dál víc firem, ale také jednotlivých podnikatelů. Například Nadační fond Neuron, který spoluzaložil podnikatel Karel Janeček a nyní ho už podporují další mecenáši jako například Dalibor Dědek z Jablotronu nebo Sanjiv Suri, ředitel pražské gastronomické společnosti Zátiší Group, každý rok vybere vítěze soutěže Neuron Impuls v šesti oborech.

Každý z vítězů získává na svůj výzkumný projekt částku 1 000 000 korun, tedy dohromady mezi vědce rozdělí šest milionů. Od vzniku fondu tak mecenáši mezi vědecké talenty poslali více než 25 milionů korun.

O tom, že podpora vědců je sílící světový trend, svědčí i poměrně nová cena Breakthrough Prize, za kterou stojí Sergey Brin z Googlu nebo Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku. Cena se uděluje od roku 2012 v kategoriích základní fyziky, matematiky a v biologických vědách.

Související