Ruští hackeři dokázali v únoru loňského roku znehodnotit kurz rublu vůči dolaru více než o 15 procent během několika minut. Uvedla to moskevská agentura Group-IB zabývající se kybernetickou bezpečností, která útok prošetřuje.

Pomocí malwaru Corkow Trojan dokázali útočníci proniknout do systému ruské regionální banky Energobank a zadat obchodní příkazy více než za 500 milionů dolarů s cílem změnit tržní směnný kurz.

Výkyv kurzu trval 14 minut a způsobil rozhoupání mezi hodnotami 55 a 66 rublů za dolar, což bylo "podstatně odlišné od převládajícího tržního kurzu", uvedla ve svém prohlášení ruská centrální banka, která loni celý případ začala vyšetřovat.

Banka podle deníku Vedomosti vyčíslila ztrátu na 244 milionů rublů. Neexistují však důkazy, že by z celé operace hackeři nějakým způsobem profitovali.

Virus Corkow, který se neustále vyvíjí, aby byl schopen vyhnout se odhalení antivirovými programy, již pronikl do více než čtvrt milionu počítačů po celém světě a podle agentury Group-IB napadl přes sto finančních institucí.

"Tohle je první zdokumentovaný útok, při kterém byl tento virus použit. Může navíc napáchat ještě daleko větší škody," uvedl Dimitrij Volkov z Group-IB.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru