Výrobci cigaret budou muset od 20. května dávat na krabičky kromě varovných textů i obrázky, které ukazují, jak kouření poškozuje orgány. Vyhláška, kterou připravuje ministerstvo zemědělství, jich má připravených celkem 42. Jsou rozdělené do tří souborů, z nichž každý se bude používat jeden rok. Nařízení přesně stanovuje i formu písma a barvy textů na krabičkách.

"Jde nám především o větší informovanost lidí o škodlivých účincích kouření. Pomohou tomu i nová varování na cigaretách, kdy 65 procent přední a zadní strany krabičky bude obsahovat zdravotní varování před škodlivostí kouření," řekl v pátek ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zásoby cigaret, které mají prodejci na skladě, se mohou nabízet ještě tři měsíce od začátku platnosti vyhlášky. Ta kromě varování také zakazuje cigarety s příchutěmi. Výjimku mají pouze mentolové cigarety, které na trhu zůstanou až do roku 2020. Zákaz se nevztahuje ani na doutníky a doutníčky. Spokojení mohou být rovněž provozovatelé čajoven, protože se nereguluje ani tabák do vodních dýmek.

Tabákové koncerny v Česku odhadují náklady na dodržení všech nároků vyplývající z vyhlášky zhruba na 200 až 300 milionů korun v první fázi, každoročně pak půjde dál o další desítky milionů.

Podle Českého statistického úřadu se od roku 2007 počet vykouřených cigaret dlouhodobě snižuje. I tak ale za ně loni kuřáci utratili 48 miliard korun. Každý Čech vykouří v průměru 2345 cigaret, poslední údaje hovoří o spotřebě 1904 cigaret na osobu ročně. 

Ležák se rušit nebude

Jurečka také popřel zprávy, že ministerstvo zemědělství ruší označení ležák, které se používá pro spodně kvašená piva plzeňského typu. Jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva tvoří 95 procent prodejů v Česku.

Svrchně kvašená se budou nazývat plná piva. Třináctistupňová a vyšší se budou označovat za silná piva. Dosud měly označení speciály. Piva mezi sedmi a deseti stupni budou nadále výčepní piva.

"Jde přibližně o tři procenta celkové produkce piva v ČR," řekl o novém pojmu plných piv ministr zemědělství. Podle Jurečky na změnu tlačili sami pivovarníci a ministerstvo jim jen vyšlo vstříc.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Svrchně a spodně kvašená piva se liší výrobními postupy – například teplotou, při které vznikají, nebo právě použitými kvasinkami. Označení ležák vzniklo podle procesu výroby, kdy pivo po kvašení měsíc a déle leží.

Chystaná vyhláška rovněž umožňuje značit pivní styly, jako například ale, stout, IPA, APA nebo porter.

Pivní balík nyní ministerstvo posílá k posouzení legislativní radě vlády. Poté ji čeká notifikace v Bruselu. Vyhláška by pak měla začít platit devět měsíců po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru