Výrobci cigaret budou muset od 20. května dávat na krabičky kromě varovných textů i obrázky, které ukazují, jak kouření poškozuje orgány. Vyhláška, kterou připravuje ministerstvo zemědělství, jich má připravených celkem 42. Jsou rozdělené do tří souborů, z nichž každý se bude používat jeden rok. Nařízení přesně stanovuje i formu písma a barvy textů na krabičkách.

"Jde nám především o větší informovanost lidí o škodlivých účincích kouření. Pomohou tomu i nová varování na cigaretách, kdy 65 procent přední a zadní strany krabičky bude obsahovat zdravotní varování před škodlivostí kouření," řekl v pátek ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zásoby cigaret, které mají prodejci na skladě, se mohou nabízet ještě tři měsíce od začátku platnosti vyhlášky. Ta kromě varování také zakazuje cigarety s příchutěmi. Výjimku mají pouze mentolové cigarety, které na trhu zůstanou až do roku 2020. Zákaz se nevztahuje ani na doutníky a doutníčky. Spokojení mohou být rovněž provozovatelé čajoven, protože se nereguluje ani tabák do vodních dýmek.

Tabákové koncerny v Česku odhadují náklady na dodržení všech nároků vyplývající z vyhlášky zhruba na 200 až 300 milionů korun v první fázi, každoročně pak půjde dál o další desítky milionů.

Podle Českého statistického úřadu se od roku 2007 počet vykouřených cigaret dlouhodobě snižuje. I tak ale za ně loni kuřáci utratili 48 miliard korun. Každý Čech vykouří v průměru 2345 cigaret, poslední údaje hovoří o spotřebě 1904 cigaret na osobu ročně. 

Ležák se rušit nebude

Jurečka také popřel zprávy, že ministerstvo zemědělství ruší označení ležák, které se používá pro spodně kvašená piva plzeňského typu. Jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva tvoří 95 procent prodejů v Česku.

Svrchně kvašená se budou nazývat plná piva. Třináctistupňová a vyšší se budou označovat za silná piva. Dosud měly označení speciály. Piva mezi sedmi a deseti stupni budou nadále výčepní piva.

"Jde přibližně o tři procenta celkové produkce piva v ČR," řekl o novém pojmu plných piv ministr zemědělství. Podle Jurečky na změnu tlačili sami pivovarníci a ministerstvo jim jen vyšlo vstříc.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Svrchně a spodně kvašená piva se liší výrobními postupy – například teplotou, při které vznikají, nebo právě použitými kvasinkami. Označení ležák vzniklo podle procesu výroby, kdy pivo po kvašení měsíc a déle leží.

Chystaná vyhláška rovněž umožňuje značit pivní styly, jako například ale, stout, IPA, APA nebo porter.

Pivní balík nyní ministerstvo posílá k posouzení legislativní radě vlády. Poté ji čeká notifikace v Bruselu. Vyhláška by pak měla začít platit devět měsíců po zveřejnění ve Sbírce zákonů.