Francouzský prezident François Hollande ve středu vyloučil, že by Británie v rámci vyjednávání reforem s Evropskou unií získala právo vetovat činnosti eurozóny. Hollande se vyjádřil po setkání s polskou premiérkou Beatou Szydlovou, jejíž vláda měnu eurozóny - euro - nehodlá v Polsku zavádět.

Stálý předseda Evropské rady, Polák Donald Tusk, v úterý zveřejnil návrh dohody, která má na žádost Londýna nově definovat vztah Británie a Evropské unie. Premiér David Cameron požaduje kromě jiného "spravedlivější" spolupráci mezi členy a nečleny eurozóny. 

"Pokud chcete skoncovat s dáváním (unii) bez dostávání (od unie), pokud chcete vyvést Velkou Británii ze stále integrovanější unie, pokud chcete spravedlnost mezi členy a nečleny eurozóny a pokud chcete konkurenceschopnější Evropu, tak bojujme společně," prohlásil ve středu před poslanci Cameron.

 

 

Paříž v tom vidí snahu o posílení vlivu londýnského finančního centra City.

"Země mimo eurozónu nemůže mít právo veta vůči zemím, které v eurozóně jsou," zdůraznil podle agentury Reuters před novináři nejvyšší francouzský představitel.

Také prohlásil, že je proti "novým jednáním" o britských požadavcích na nadcházejícím summitu EU 18. a 19. února. "Jsme pro setrvání Británie v EU. Kompromis, který se našel, umožňuje bezpochyby vyřešit problémy, které se dosud zdály těžko řešitelné. Ale na summitu už nebudou možná nová upřesnění či nové jednání," řekl Hollande.

Vyjádřil se po setkání s polskou premiérkou, jejíž nový konzervativní šéf diplomacie Witold Waszczykowski koncem ledna označil Británii za nejbližšího západoevropského partnera Varšavy. 

Cameron ve středu před britskými poslanci připustil, že jeho chystaná dohoda s Evropskou unií není dokonalá a že ani unie po projednávaných reformách nebude dokonalá. Při vystoupení v Dolní komoře ale podle zpravodajské stanice BBC vyjádřil přesvědčení, že postavení Británie v EU bude díky této dohodě silnější a lepší.

Cameron věří, že díky prosazení jeho požadavků u evropských partnerů vyhrají v očekávaném britském referendu o členství země v unii přívrženci setrvání v EU, jak si sám premiér přeje. Pro zrušení členství ale nejsou v Británii jen některé opoziční síly, ale i vlivné euroskeptické křídlo Cameronovy Konzervativní strany.

Předseda vlády již dříve řekl, že referendum by se mělo konat v dohledné době po případné dohodě na summitu, ale o termínu zatím odmítl diskutovat. Podle agentury AFP by referendum mohlo být 23. června.