Švédské mediální společnosti Modern Times Group (MTG), která v České republice spoluvlastní televizi Prima a další stanice, klesl v loňském roce čistý zisk o 78,6 procenta na 251 milionů švédských korun (725 milionů korun). Skupina ve své zprávě ale také oznámila, že tržby za uplynulý rok byly rekordní.

V České republice rostly televizi Prima tržby o sedm procent. Absolutní čísla za jednotlivé země MTG neuvádí. Mediální zastupitelství Primy Media Club se letos v lednu podařilo předstihnout v podílu na sledovanosti konkurenční CET 21. V divácké skupině mezi 15 a 69 lety měla v lednu podíl 29,5 procenta a CET 21 dosáhla 28,8 procenta.

MTG usiluje o přeměnu z tradiční vysílací společnosti na firmu s aktivitami v oblasti digitální zábavy a loni výrazně měnila způsob fungování. V druhém pololetí například koupila většinové podíly v řadě digitálních podniků. Zároveň prodala některé aktivity ve Švédsku, v Maďarsku a v Rusku a měnila organizační strukturu.

Tržby za loňský rok dosáhly 16,2 miliardy švédských korun (46,8 miliardy korun). Při stálých měnových kurzech se zvýšily zhruba o tři procenta. Provozní zisk před očištěním o mimořádné položky klesl loni na 1,27 miliardy z 1,29 miliardy švédských korun před rokem.

Společnost ve středu uvedla, že prakticky vyrovnaných zisků se jí loni podařilo dosáhnout i navzdory nepříznivým kurzovým změnám a nákladům na fúze a akvizice, které dosáhly úhrnem skoro 400 milionů švédských korun.

"Náš výkon během roku 2015 zřetelně ukazuje, že transformace funguje. Naše produkty nebyly nikdy lepší a v letošním roce je naším cílem zvýšit jak tržby, tak ziskovost," uvedl v prohlášení prezident a generální ředitel podniku Jörgen Madsen Lindemann.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se provozní zisk skupiny snížil o 9,2 procenta na 434 milionů švédských korun (1,25 miliardy korun). Tržby v období od října do prosince ale stouply o 17 procent na 4,54 miliardy švédských korun. Mírně tak překonaly očekávání analytiků, kteří je podle agentury Reuters odhadovali na 4,5 miliardy.

MTG vlastní tuzemský FTV Prima Holding rovným dílem spolu s GES Media Europe českého podnikatele Ivana Zacha.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru