Americké ropné společnosti Exxon Mobil kvůli propadu cen ropy klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk meziročně o 58 procent na 2,78 miliardy dolarů (68,8 miliardy korun). To je nejméně od roku 2002, výsledek však překonal očekávání. Podnik také oznámil, že v letošním roce výrazně omezí výdaje. Exxon Mobil je největší ropnou firmou na světě s akciemi na burze.

Těžba ropy a plynu se ve čtvrtletí zvýšila o 4,8 procenta. Tržby ale o 31,5 procenta klesly a dosáhly 59,81 miliardy dolarů. Zisk na akcii činil 67 centů, a překonal tak očekávání analytiků v anketě agentury Reuters, kteří jej v průměru odhadovali na 63 centů na akcii.

Zisk divize průzkumu a těžby klesl na 857 milionů dolarů z 5,47 miliardy před rokem. V USA se divize propadla do ztráty. Zisk ze zpracování a prodeje ropy se však více než zdvojnásobil a činil 1,35 miliardy dolarů proti 497 milionům před rokem.

Na Exxon Mobil, stejně jako na další ropné firmy, má nepříznivé dopady výrazný pokles cen ropy. Surovina od poloviny roku 2014 kvůli přetrvávajícímu převisu nabídky nad poptávkou zlevnila o více než 70 procent, na což těžaři reagovali snížením výdajů a investic. Exxon uvedl, že jeho kapitálové výdaje budou letos činit 23,2 miliardy dolarů, což je o 25 procent méně než loni.

Zisk za celý loňský rok činil 16,2 miliardy dolarů (400 miliard korun), což je proti roku 2014 propad o 50 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru