Ceny benzinu klesají ve Spojených arabských emirátech už šest měsíců. Teď stojí podle tamního listu The National litr benzinu 1,47 dírhámu (asi devět korun) a litr nafty 1,37 dírhámu. Občané se shodují v tom, že tankovat nádrže svých aut jim vyjde mnohem levněji než pít mléko.

Litr mléka v Emirátech stojí v přepočtu 37 korun, a lahev vody o obsahu litru a půl dokonce 53 korun. Jasmína Saadová si u pumpy pochvalovala, že natankovala nádrž do své sportovní Toyoty za pouhých 115 dírhámů (760 korun), zatímco ještě nedávno musela zaplatit 137 dírhámů.

Pád cen pohonných hmot souvisí s klesajícími cenami ropy a v SAE panují obavy z dopadu nízkých cen. Ministr energetiky Suhajl Mazrúí se snažil o zklidnění, když řekl, že letos očekává pokles přebytků ropy, a to bez ohledu na očekávané zvýšení těžby v Íránu. Teherán ohlásil, že po zrušení sankcí zvýší denní těžbu o 500 tisíc barelů. Podle ministra Marzúího se celosvětově očekává zvýšení denní poptávky po ropě o 1,3 milionu barelů.

Nízká cena suroviny ale vyvolává ekonomické problémy ve všech dosud bohatých zemích oblasti Perského zálivu. Kuvajt ohlásil kvůli nízkým příjmům z ropy na současný fiskální rok dosud nevídaný rozpočtový deficit. Jeho emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah v lednu řekl, že bude nutné snížit nynější vysoké subvence na pohonné hmoty, aby se aspoň částečně dorovnaly nízké příjmy z prodeje ropy. V Kataru už zvýšili ceny benzinu o třetinu. Saúdská Arábie v lednu navrhla podpořit ceny ropy snížením těžby až o pět procent.