V Saúdské Arábii plánují postavit nejvyšší mrakodrap na světě. Stavba ve městě Džidda (Jeddah) by měla jako první překonat výšku jednoho kilometru. Dosud nejvyšší stavba - Burj Khalifa v Dubaji - měří 828 metrů. Saúdové od své stavby očekávají, že naplno vyjádří jejich ambice stát se globální mocností.

Mrakodrap s pracovním názvem Jeddah Tower bude zahrnovat byty, kancelářské prostory i hotelové pokoje. Jeho otevření je naplánováno na rok 2019. Otázkou však je, jak průběh stavby ovlivní celosvětový propad cen ropy.

Na příjmech z těžby této komodity je Saúdská Arábie závislá. Není tak jisté, jestli investor sežene odhadovaných 20 miliard dolarů potřebných k rozsáhlé výstavbě věže a okolních staveb.

"Je to deklarace síly, ekonomického růstu a úspěchu," řekl Mounib Hammoud, ředitel JEC, soukromého podniku, který má na starost vývoj projektu. "Víme, že první fáze bude dokončena do roku 2020. Zbytek závisí na ekonomickém růstu a na dění na trzích."

Fáze jedna, na kterou již investor peníze má, zahrnuje stavbu hlavního mrakodrapu za zhruba 1,5 miliardy dolarů a části okolní zástavby.

Strmý pád cen ropy zřejmě povede v Saúdské Arábii k rekordnímu rozpočtovému deficitu za rok 2015. Očekává se, že v důsledku výpadku velké části rozpočtových příjmů přistoupí vláda k podstatnému omezení veřejných výdajů již v tomto roce.

Plány na stavbu gigantického mrakodrapu tak přicházejí v nejméně vhodnou dobu. I kdyby samotná výstavba proběhla přesně podle plánu, je možné, že vzhledem k budoucí slabé ekonomické výkonnosti bude obtížné prostory pronajmout a náklady na údržbu budovy budou příliš vysoké.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V Saúdské Arábii však sázejí na to, že stavba mrakodrapu povede ke zvelebení okolí a k růstu turistického ruchu. To se povedlo v Dubaji, kde byla v roce 2010 dostavěna Burj Khalifa. Nejvyšší stavba světa pozvedla rozvoj celé Dubaje a stala se hlavní turistickou atrakcí.

Jeddah Tower bude mít trojúhelníkové jádro, které povede do tří křídel, která se s rostoucí výškou budou zužovat a na konci se rozdělí.

Džidda je velký přístav u Rudého moře a vzhledem k blízkosti Mekky a Mediny jím ročně proudí miliony poutníků, což z města dělá významné obchodní centrum.