Pro pět propuštěných Čechů doletí do Libanonu letadlo ve středu. S muži už se setkal velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba, jsou podle něj v pořádku. O vyslání letounu, na jehož palubě budou zdravotníci a policisté, rozhodla dopoledne schůzka na ministerstvu zahraničí.

Podrobnosti návratu propuštěných nechce ministerstvo komentovat, stejně jako spekulace o jejich výměně za Libanonce zadržovaného v Česku. Prezidenta Miloše Zemana o situaci pětice informoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) koncem minulého týdne.

"Mohu potvrdit, že pět Čechů zmizelých od minulého roku skutečně má libanonské složky. Ve spojení s nimi je velvyslanec Čumba a my v tuto chvíli naléháme, aby co nejrychleji došlo k jejich předání do našich rukou," řekl při cestě po Ománu Zaorálek.

Propuštění pětice Čechů je podle spekulací médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici.

Výměnu podle serveru Neovlivni.cz, které cituje zdroje z bezpečnostních složek, v lednu schválilo vedení Bezpečnostní rady státu. Dohodu údajně prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Fajád by měl podle některých médií odletět z Česka do své vlasti během několika hodin. Podle libanonského portálu Naharnet Libanonec ovšem po svém propuštění zamíří do Kyjeva. Fajád je podle odpoledního vyjádření svého advokáta stále na Pankráci a zatím nemá žádné oficiální rozhodnutí, podle kterého by měl zařízení opustit.

Alí Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr Pelikán.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že Češi jsou naživu. "Předpokládám, že teď je hlavním cílem dopravit tyto lidi do České republiky, a ostatní už je věcí policie. Já nebudu komentovat žádné mediální spekulace," řekl. Právě ministerského předsedy se propuštění Čechů nepřímo dotkne. Letadlo, kterým měl ve středu odcestovat na mezinárodní summit do Londýna, totiž místo toho poletí pro pětici Čechů do Libanonu. Sobotka, který k tomu dal svolení, poletí do Británie letounem CASA, a jeho cesta se tak protáhne na tři hodiny. Informaci potvrdil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Sobotka se v úterý sešel s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Jednání ale podle mluvčího vlády Ayrera s propuštěním Fajáda nesouviselo. Týkalo se česko-amerických vztahů, boje proti Islámskému státu či situace na Ukrajině. Aktuální vývoj kolem Fajáda americké velvyslanectví odmítlo komentovat.

K informacím o tom, že Češi byli propuštěni výměnou za osvobození Fajáda, se nevyjádřila ani česká diplomacie, ani ministerstvo spravedlnosti.

Na svobodě je pětice, která zmizela loni v červenci, od pondělí. Trestní řízení v souvislosti se zmizením pětice v Libanonu vede policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Libanonské zdroje připomínají, že zatím není jasné, zda byl spolu s Čechy propuštěn také jejich řidič Saíb Fajád, který je bratr Alího Fajáda, ani zda bylo zaplaceno výkupné.