Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to řekl na jednání karvinského zastupitelstva. Uzavřeny by podle něj měly být doly Paskov, Lazy a Darkov. Česká televize uvedla, že by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5 000 zaměstnanců. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že podle jeho mínění jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) připustil, že informace o hromadném propouštění může vyvolat napětí. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je sice dnešní oznámení nepříjemné, ale je lepší než nejistota.

OKD je existenčních problémech. I přes úsporná opatření je pro ni těžba uhlí kvůli jeho klesajícím cenám ztrátová. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 10 až 12 tisíc lidí. Naprostá většina pochází z regionu. Ztráta práce však hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. V kraji by se jednalo o největší propouštění za dlouhá léta. Okres Karviná přitom patří na čelní místa republikového žebříčku, kde na jedno volné pracovní místo připadá nejvíce uchazečů, v prosinci to bylo 17,1 uchazeče, nezaměstnanost na Karvinsku byla 11 procent.

Podobnou situaci ale severní Morava a Slezsko už zažily. V devadesátých letech minulého století, kdy se zavíralo množství dolů, přišly o práci desetitisíce lidí. V roce 1990 měly OKD téměř 98 tisíc zaměstnanců, o deset let později jich bylo už jen něco přes 20 tisíc.

Představitelé Moravskoslezského kraje trvají na tom, že útlum dolů by měl být postupný. Předsednictvo krajské tripartity doporučilo, aby se v OKD těžilo co nejdéle, i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.

"Útlum musí být postupný, nikoli skokový. Region se na to musí připravit," řekl karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Nelze podle něj zahájit masivní propouštění letos ani příští rok, OKD by měly těžit do let 2020 až 2023. "Ukazuje se, že průmyslová zóna Nad Barborou se musí rychle dostavět a sehnat investor," řekl primátor. Je podle něj nutné vytvářet i další pracovní místa.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že cílem restrukturalizace je vytvořit štíhlejší organizaci, která bude udržitelná v novém prostředí dlouhodobě nízkých cen s uhlím. "Konkrétně přehodnocujeme naše možnosti v Důlním závodě 3 (Paskov) a Důlním závodě 1 (lokality Lazy a Darkov) a dále uzavření prostor, které byly nebo brzy budou vytěženy, jako je severní část důlního pole v Důlním závodě 2 (Důl ČSM)," uvedl dnes Ekmark. Konkrétní časový harmonogram má být upřesněn v nadcházejících měsících.

Dlouhodobý technický výhled podle Ekmarka naznačuje, že budoucí OKD se pravděpodobně bude skládat z Důlního závodu 1 (lokalita ČSA - bývalý Důl Karviná) a Důlního závodu 2 (Důl ČSM). "Nedávno jsme obdrželi i souhlasné stanovisko k EIA. Pro naši budoucnost bude naprosto nezbytné, abychom zajistili povolení těžby pro rozšíření činnosti na Karvinsku," uvedl Ekmark. Souhlas ministerstva životního prostředí k rozšíření těžby platí do roku 2023 a týká se mimo jiné oblasti Karviné-Starého Města. Firma ale ještě musí splnit řadu podmínek.

"Chceme nabídnout eventuálně propuštěným zaměstnancům OKD druhou šanci, to znamená: chceme podpořit jejich dojíždění do práce, chceme nabídnout dotace zaměstnavatelům v Moravskoslezském kraji, kteří by je mohli zaměstnat," řekl novinářům premiér Sobotka s tím, že v regionu je 10.000 volných pracovních míst. "OKD je soukromý podnik a ten nese hlavní odpovědnost," dodal.

Ministr Mládek (ČSSD) uvedl, že informací se bude na nejbližší schůzi zabývat vláda. "Je to silný impuls, abychom spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí aktivně přispěli k maximálnímu zmírnění sociálních následků," řekl. "Připravujeme speciální programy, které maximálně ulehčí situaci propuštěným zaměstnancům. Prioritou je jednoznačně najít pro co největší počet z nich uplatnění v novém zaměstnání," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Je to z mého pohledu opět nesmysl. Jde pouze o politický boj a boj o peníze," komentoval  vyjádření ředitele odborový předák Jaromír Pytlík. Na uzavření dolů či sociální program jsou podle něj potřeba miliardy korun, které firma nemá, miliardu by stály i výkupy pozemků. "Rád bych viděl, jak bude vypadat přesný plán na rok 2016, kde vezmou vlastníci peníze na technické uzavření dolů, na sociální program, na výkupy. Beru to jako politické bláboly," řekl Pytlík.

Hejtman Novák řekl, že jde každopádně o špatnou zprávu, protože s tolika propuštěnými v tak krátké době se nepočítalo. "Klidně může jít o eskalování napětí, vzhledem k tomu, co se odehrávalo kolem OKD v poslední době. Nic to nemění na tom, že stát společnosti a jejim vlastníkům nedá ani korunu," řekl Novák.

Majitel OKD, firma New World Resources (NWR), se dnes k záměru nechtěla blíže vyjádřit. "Vzhledem k probíhajícím jednání s vládou a věřiteli nebudeme záležitost za NWR komentovat," řekl ČTK poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota ČTK řekl, že jakkoliv je dnešní oznámení negativní vůči regionu, dalo se očekávat. "Situace v mateřské společnosti NWR je velice špatná. Zachránit by ji mohlo pouze to, pokud by raketově vzrostly ceny koksovatelného uhlí, což se ale nepředpokládá," uvedl analytik. Za aktuálních podmínek podle něj nedokáže NWR generovat hotovost, současný stav hotovosti přitom stačí jen na několik měsíců

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.