Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dorazil v sobotu večer na třídenní návštěvu Egypta, jejíž součástí bude nejspíš i setkání s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím. Šéf české diplomacie chce Sísího pozvat do Prahy. 

"Rád bych pozval egyptského prezidenta do Prahy. Doufám, že budu mít příležitost mu to osobně sdělit," uvedl Zaorálek.

Podle zatím posledních informací by se schůzka se Sísím měla uskutečnit v pondělí.

Zaorálek v neděli zahájil egyptsko-české podnikatelské fórum. Spolu s ministrem se cesty účastní i zástupci tuzemských firem. Následně Zaorálek jednal s ministrem pro zbrojní výrobu Mohamedem Saídem Asárem.

Ve stejný den jednal ministr zahraničí i se svým egyptským protějškem Samím Šukrím a také na ministerstvu pro památky. "S panem ministrem Šukrím se vídáme poměrně často, jen v roce 2015 jsme se potkali dvakrát," řekl Zaorálek.

Egypt je podle něj významným hráčem v celém regionu. Se svými partnery proto bude hovořit zejména o Iráku, Sýrii, ale i Jemenu či situaci v Libyi. V Káhiře se v této souvislosti v neděli potkal i se zástupci syrské opozice, kteří tam sídlí.

Zaorálek se s nimi shodl na tom, že je potřeba udělat vše pro to, aby bylo zastaveno násilí a Syřané se mohli vrátit domů. Mezi zástupci takzvané káhirské platformy syrské opozice byl i syrský herec Džamál Sulajmán. "Myslím, že syrský prezident Bašár Asad musí odstoupit a přenechat své místo novým lidem," řekl Sulajmán českým novinářům.

"Máme zájem na tom, aby nynější rozhovory v Ženevě umožnily vznik reprezentativní opozice. Ta by měla být partnerem jednání, která povedou k zastavení násilí a vytvoření poměrů, které umožní Syřanům vrátit se domů a začít žít normální život," řekl Zaorálek.

Mírové rozhovory se v Ženevě konají od pátku, syrská opozice na ně dorazila v sobotu. Jak český ministr dodal, při nedělních jednáních se Syřany se zajímal zejména o to, jak vidí nynější rozhovory a jejich šanci na úspěch.

"Potvrdili jsme si, že základní cíle vidí představitelé syrské národní opozice tady v Káhiře stejně jako my," uvedl Zaorálek. "Jiná věc je, když jsme se bavili o konkrétních věcech. Tady je zřejmé, že dosažení kompromisu bude velice obtížné. Je zde nashromážděno obrovské množství těžkých křivd a dokonce i zločinů," dodal.

Shoda nicméně panuje v tom, že je potřeba ukončit v Sýrii utrpení, najít dohodu, která umožní volby, a způsob, jak budou muset odejít ti, kteří za to, co se děje v Sýrii, nesou zodpovědnost.

Pokud jde o kroky České republiky, podle Zaorálka Praha řešení současné situace v Sýrii napomáhá. "Vedeme rozhovory se všemi stranami, které jsou klíčové a snažíme se pomáhat svými prostředky a metodami," dodal s tím, že nyní česká diplomacie řeší například to, jak dostat humanitární pomoc do těch částí Sýrie, které nejsou dostupné a lidé tam nesmírně trpí.

"Česká republika možná není klíčovou zemí, ale cítím jako povinnost, abychom ze své pozice udělali maximum," dodal.

Jak ministr zmínil, mnoho Syřanů je mezi těmi, kteří nyní utíkají do Evropy. "Kdyby se podařilo najít řešení pro Sýrii, kdyby Syřané věděli, že se mohou vrátit domů, tak by to určitě znamenalo zásadní zlom a změnu," řekl šéf české diplomacie.

"Nesmírně nám záleží na tom, co se děje v Ženevě. Bezprostředně se nás to týká, protože už víme, že Sýrie je daleko blíž České republice a Evropě, než jsme si mysleli," dodal.

Podnikatelskou delegaci, která s ministrem cestuje, tvoří 23 českých firem. Jde zejména o společnosti z obranného a leteckého průmyslu. Česká republika má podle Zaorálka Egyptu co nabídnout.

"Chceme nepřímo pomoci stabilizaci Egypta. Navazujeme na tradiční mnohaleté ekonomické kontakty, Česká republika je zde známá v řadě oborů," řekl šéf české diplomacie. Konkrétně zmínil spolupráci zejména v oblasti strojírenství, energetiky, ale i obranného průmyslu.

"Vůbec nepřeháním, když řeknu, že Česká republika a její průmysl mají v Egyptě velmi dobré renomé," řekl Zaorálek. Přesvědčil se prý o tom i během nedělního jednání s egyptským ministrem pro zbrojní výrobu, který ho ujistil, že řada generálů i on sám znají Českou republiku.

"Je to něco, co nám tady pořád otevírá dveře," dodal s tím, že s Egyptem by Česká republika měla udržovat pravidelné vztahy. Zmínil, že letos se do země chystá na návštěvu i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, nejspíš v dubnu či v květnu.

"Důvěra Egypta v Českou republiku je velice slušná. Teď jde o to, jak se naše firmy prosadí. Já nepochybuji o tom, že se tady otevírají velké příležitosti," řekl šéf české diplomacie.

Podle zástupců egyptského svazu průmyslu a obchodu v zemi průmysl neustále fungoval i během neklidné doby v posledních letech. Zmínili, že prezident Abdal Fattáh Sísí teď realizuje projekt modernizace země. Stavějí se například nové elektrárny, což pro české firmy vytváří příležitosti v energetickém sektoru.

V neděli odpoledne Zaorálek rovněž navštívil českou egyptologickou misi v Abúsíru. Na prohlídce ho doprovodil ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Český egyptologický ústav FF UK zde provádí již zhruba 55 let archeologický výzkum. Čeští archeologové mají na svém kontě množství významných objevů.

Například loni na začátku ledna egyptské ministerstvo pro památky oznámilo, že Češi našli hrobku dosud nedoložené královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Ten vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety.

Zda je možné v nejbližší době očekávat podobně významný objev, egyptolog Bárta nechtěl říci. "Pokud jde o naše expedice, tak vždycky se dá očekávat nějaký minimálně zajímavý objev a já jsem poměrně optimistický, pokud jde o nadcházející sezonu," uvedl Bárta. 

Ministr chce s egyptskými představiteli jednat rovněž o plánované velké výstavě, která se má uskutečnit v Praze v roce 2019.

"Jsem přesvědčen, že na tom má zájem i egyptská strana, protože je to také určitá propagace Egypta v Evropě," řekl ministr. Půjde o vůbec první velkou výstavu na téma českých archeologických výzkumů a objevů na pyramidovém poli v Abúsíru mimo Egypt.

"Snažíme se na tu výstavu dostat zajímavé exponáty, snažíme se o to, aby nám egyptská strana pomohla a aby to byla věc, která by svým významem přerůstala Českou republiku. Byla by to propagace egyptské kultury a historie na evropském kontinentě," dodal Zaorálek.

Egypťané již schválili 90 procent předmětů, které by čeští archeologové na výstavě nazvané Říše slunce: Abúsír v době stavitelů pyramid rádi vystavili. 

Z Káhiry Zaorálek odlétá v pondělí odpoledne na návštěvu Ománu, kde rovněž zahájí podnikatelské fórum a bude jednat s tamními ministry.