Ministr Andrej Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na sudové pivo. Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) by tak mohla dle slov Babiše daň na točené pivo klesnout ze současných 21 procent na 10 procent.

Vicepremiér tak v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou reagoval na kritiku jednoho z účastníků debaty, který poukazoval na to, že zavedení EET bude znamenat úplný konec hospod na vesnicích. "Je mi líto, že vám na vesnicích končí hospody, ale možná je to proto, že vám vláda ODS zvýšila DPH," uvedl Babiš v reakci. "Já jsem se ale rozhodl, že navrhnu snížit DPH u sudového piva z 21 na 10 procent," dodal Babiš.

Ministr financí také uvedl, že změnu navrhne na příští koaliční radě. Bližší informace neřekl, ale na pátek je svolaná tisková konference, kde k návrhu pravděpodobně uvede více.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně, nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v parlamentu ji blokuje. O jejím zavedení budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi sněmovny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru