Index světové konkurenceschopnosti ve výrobě obohatí do pěti let Česká republika. Podle aktuální studie společnosti Deloitte by se tuzemsko mělo do pěti let dostat mezi 20 nejvíce konkurenceschopných zemí ve výrobě. Česko je v současnosti na 23. místě. Jedničkou by se měly stát Spojené státy, které by měly předstihnout Čínu.

"Z nové studie Deloittu vyplývá, že 11 zemí na předních příčkách zůstane do roku 2020 stabilních, i když s určitou změnou postavení. Kromě Číny a Spojených států, které si udržují dvě nejvyšší pozice, na třetím a čtvrtém místě zůstanou Německo a Japonsko. Pozitivní zprávou je výhled pro Česko, které se z hlediska konkurenceschopnosti ve výrobě dostane mezi top 20 zemí světa," uvedl vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR Josef Kotrba.

U Indie, která je teď jedenáctá, se předpokládá, že poskočí až na pátou příčku. Jižní Korea, Kanada a Singapur pravděpodobně klesnou každý o jednu příčku z důvodu vzestupu Indie, zatímco Tchaj-wan a Velká Británie zřejmě poklesnou o dvě příčky. Naopak u Mexika se očekává, že se posune z osmého na sedmé místo.

Studie vznikla na základě hloubkové analýzy anketních odpovědí více než 500 výkonných ředitelů a lídrů výrobních společností po celém světě.

Pozice Konkurenceschopnost 2016 Konkurenceschopnost  2021
1. Čína USA
2. USA Čína
3. Německo Německo
4. Japonsko Japonsko
5. Jižní Korea Indie
6. Velká Británie Jižní Korea
7. Tchaj-wan Mexiko
8. Mexiko Velká Británie
9. Kanada Tchaj-wan
10. Singapur Kanada
11. Indie Singapur
12. Švýcarsko Vietnam
13. Švédsko Malajsie
14. Thajsko Thajsko
15. Polsko Indonésie
16. Turecko Polsko
17. Malajsie Turecko
18. Vietnam Švédsko
19. Indonésie Švýcarsko
20. Nizozemsko Česká republika

Zdroj: Deloitte

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru