Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z listopadových 2,5 procenta. Pro loňský rok odhad naopak zlepšila na 4,5 procenta z předchozích 4,2 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou ve středu ČBA zveřejnila. Předloni ekonomika rostla o dvě procenta. V roce 2017 má růst HDP podle ČBA zrychlit na 2,7 procenta.

Hlavním faktorem oslabení letošního růstu jsou podle ČBA investice, které v roce 2015 posílily v důsledku kombinace unikátních a jednorázových impulzů, mimo jiné spojených i s dočerpáváním fondů Evropské unie.

"Prognóza se odvíjí od očekávání růstu v eurozóně mezi 1,5 až dvěma procenty v tomto i příštím roce, což dává dobrý základ pro domácí export a potažmo i domácí poptávku. Česká ekonomika by v tomto období měla růst sice volnějším, ale dlouhodobě udržitelným tempem kolem 2,5 procenta s vyváženou rolí všech hlavních poptávkových složek," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Průměrná míra inflace by letos podle asociace měla dál zůstat pod jedním procentem. Pravděpodobnost ukončení intervenčního režimu České národní banky v průběhu roku 2016 je tak podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela nízká. "Exportéři si budou ještě jeden rok užívat výhod kurzového závazku a nízkých cen komodit," uvedl.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ministerstvo financí ve stávající prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 2,7 procenta, za loňský rok o 4,5 procenta. Novou prognózu zveřejní úřad koncem týdne. Česká národní banka v aktuální prognóze očekává letos růst ekonomiky o 2,8 procenta, za rok 2015 o 4,7 procenta. Banka novou prognózu zveřejní příští týden ve čtvrtek.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků devíti tuzemských bank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru