Česko si výrazně polepšilo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce, za většinou zemí Evropské unie však stále zaostává. Vyplývá to z každoročního hodnocení organizace Transparency International (TI), zveřejněného ve středu, v němž patří Česku 37. příčka ze 168 zahrnutých zemí, což je posun o 16 míst vzhůru. Příčinami zlepšení jsou podle TI zejména lepší práce trestních orgánů či rozbití klientelistických systémů dříve řízených "šíbry" či tlak na legislativní změny.

ČR získala v hodnocení zohledňujícím loňský rok 56 bodů ze stovky možných, což ji řadí na 37. místo spolu s Jižní Koreou a Maltou. Země tedy pokračuje ve vzestupném trendu zahájeném v minulém hodnocení, kdy se zlepšila o tři body na skóre 51 a postoupila z 57. na 53. místo.

V rámci srovnání zemí EU jde však stále o podprůměrný výsledek, neboť průměrné skóre je v jejich případě 65 bodů. Česko se v unijním žebříčku posunulo z 25. na 22. místo a přeskočilo například Slovensko či Maďarsko, jež mají po 51 bodech. Před ČR jsou však třeba Estonsko (14. místo se 70 body) či Polsko (16. příčka a 62 bodů).

Celosvětově žebříčku vévodí skandinávské země a Nový Zéland. První je jako v minulých dvou letech Dánsko s 91 body, následují jej Finsko a Švédsko. Nejhorší hodnocení ze zemí EU získala Itálie (44 bodů) a Bulharsko (41).

TI v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček zveřejňuje od roku 1995. Česku patřila 37. příčka jako letos v roce 1998, tehdy však bylo hodnoceno jen 85 států. Od té doby se české umístění zpravidla zhoršovalo a pozitivní trend začal až loni.

"Potvrdilo se, že dlouhodobé úsilí a tlak na omezování korupčních příležitostí a postih korupce přináší výsledky. Pokračující trend zlepšování jsme předvídali, takhle razantní zlepšení ale přece jenom nikoli," komentoval aktuální výsledek Radim Bureš, programový ředitel české pobočky TI.

"Jsem rád, že se naší vládě podařilo dosáhnout pozitivní změny, o boji s korupcí jen nemluvit, ale důležitá opatření skutečně uvádět v život," komentoval výsledek v tiskové zprávě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že předchozí vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS) provázela řada korupčních skandálů, které výrazně oslabovaly jejich důvěryhodnost v ČR i v zahraničí.

TI ale soudí, že zdroje zlepšení je třeba hledat nejen v působení současné vlády, ale i v opatřeních započatých Nečasovým kabinetem. "Současná koalice pak v pozitivním trendu pokračovala," konstatovala organizace.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Příčiny českého zlepšení vidí TI zejména v důslednějším přístupu státních orgánů k vyšetřování a trestání korupce, k čemuž přispěly změny ve státním zastupitelství. "Zákulisní šíbři typu Iva Rittiga, Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky již nemohou ovlivňovat obsazování funkcí. Nepravomocně odsouzený je David Rath a jeho skupina, před soudem stojí ředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vyšetřován je ostravský kmotr Martin Dědic, vyšetřují se konkurzní podvody, stavební kartelové dohody nebo solární boom a další kauzy," uvedla.

Kladně TI hodnotí i přijetí služebního zákona a zákona o zveřejňování smluv. K pokračování pozitivního trendu je podle ní zapotřebí schválit i zákon o financování politických stran, zákon o prokazování původu majetku a ochranu whistleblowerů.

K lepšímu umístění Česka podle TI dále přispěly i změny v komunální politice, do níž v řadě obcí vstoupili angažovaní občané a začali rušit zaběhnutá korupční schémata například přenášením jednání zastupitelstev na internetu či veřejným projednáváním investičních záměrů obcí. V soukromých firmách pak pomáhá to, že začínají umožňovat svým zaměstnancům nahlašovat nekalé praktiky.