Návrh nové tarifní struktury, který by měl platit od roku 2017, zcela obrací trend v energetice. Návrh, jejž minulý týden zveřejnil Energetický regulační úřad, jde proti domácnostem, které s elektřinou spoří.

Dopadne také na domácnosti, které mají nízkou spotřebu, jako jsou například penzisté nebo matky samoživitelky. K takovým závěrům došli experti Hnutí Duha, kteří návrh nových tarifů zanalyzovali. 

Nový systém platby za elektřinu je spravedlivější, tvrdí distributoři - čtěte ZDE

"ERÚ svými návrhy popírá princip, že šetřit elektřinou se vyplatí, a jde proti sociálně slabým nebo lidem, kteří šetří," říká Martin Mikeska, energetický expert z Hnutí Duha. Dodává k tomu, že zatímco dnes průměrná domácnost zaplatí z celkové ceny elektřiny zhruba jen pětinu na paušálních platbách, po změnách to bude více než 60 procent a jen menší část ceny bude závislá na spotřebě.

Mikeska zároveň dodává, že princip, ze kterého ERÚ vychází, tedy aby odběratelé více platili za rezervovaný příkon, je v pořádku. Dá se ale podle něj aplikovat jen u středně velkých a velkých firem, které dnes mají zhruba dvojnásobné požadavky na síť, než jakou mají skutečnou spotřebu.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Domácnosti ale budou moci podle Mikesky upravovat velikost jističe, podle kterého by měly v nových tarifech platit paušální částky, jen velmi těžko. 

Lidem se podle ekologů od příštího roku, pokud nové tarify ERÚ výrazně nezmění, nevyplatí investovat do úspornějších spotřebičů. Zatímco dnes při investici do nejúspornější ledničky lidé mohou ušetřit zhruba 300 korun ročně, po změně to bude zhruba 170 za rok.

Ekologové varují také před tím, že pokud návrhy ERÚ začnou platit, nesplní Česko své závazky ze schválené energetické koncepce. Lidem se přestane vyplácet investovat do vlastních energetických zdrojů – nejčastěji tedy do solárních panelů.

ERÚ plánuje také zavedení speciálního poplatku, který by domácnosti s vlastní výrobou od roku 2017 platily. Úspory u průměrné domácnosti se solárními panely na střeše by tak podle výpočtů Hnutí Duha klesly z 2100 korun ročně na 600 korun.

Úřad návrh nových tarifů představil minulý týden. Kritiku, že chce trestat šetření, už odmítl. "Snažíme se naopak spotřebitele do budoucna chránit a umožnit jim bezpečné dodávky za přijatelnou cenu i v případě, kdy bude klesat spotřeba, a cena za jednotku distribuce by tak na KWh výrazně rostla," řekl v on-line rozhovoru na Aktuálně.cz Ondřej Touš, který na ERÚ změnu tarifů připravuje.

Na svém webu ERÚ například zprovoznil kalkulátor, kde si lidé mohou důsledky nových tarifů spočítat. Kalkulátor přitom potvrzuje teze ekologů. Kdo má malou spotřebu, připlatí si výrazně, kdo má průměrnou spotřebu, zaplatí zhruba stejně, kdo spotřebovává více, ušetří.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru