Světová atletika přišla kvůli skandálu s dopingem a korupcí o jednoho z největších sponzorů, firmu Adidas. Německý výrobce sportovních potřeb podle informací BBC ukončil s federací IAAF smlouvu čtyři roky před vypršením jedenáctileté spolupráce. 

Atletická federace podepsala s Adidasem smlouvu v listopadu 2008, podle BBC se ročně jednalo o sumu osm milionů dolarů (200 mil. korun). Federace tak za další čtyři roky, kdy měl kontrakt oficiálně skončit, přijde o více než 30 milionů dolarů. Dalšími oficiálními partnery IAAF jsou Canon, Toyota, Seiko, TDK, TBS a Mondo. 

Podle BBC Adidas informoval IAAF o tom, že zvažuje ukončení smlouvy, už loni v listopadu. Společnost se ke zprávě nevyjádřila, IAAF ale v pondělí vydala krátké prohlášení. V tom ovšem podle BBC není žádná zmínka o ukončení dohody. Federace v prohlášení uvedla, že "v úzkém kontaktu se všemi svými sponzory a partnery započala reformní procesy".

Ztráta Adidasu je pro světovou atletiku další velkou ránou po provalení systematického dopingu ruských sportovců a také dlouholeté korupce nejvyšších funkcionářů IAAF v čele s bývalým prezidentem Laminem Diackem. Za úplatu kryli dopingové případy právě ruských atletů.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.