Světová atletika přišla kvůli skandálu s dopingem a korupcí o jednoho z největších sponzorů, firmu Adidas. Německý výrobce sportovních potřeb podle informací BBC ukončil s federací IAAF smlouvu čtyři roky před vypršením jedenáctileté spolupráce. 

Atletická federace podepsala s Adidasem smlouvu v listopadu 2008, podle BBC se ročně jednalo o sumu osm milionů dolarů (200 mil. korun). Federace tak za další čtyři roky, kdy měl kontrakt oficiálně skončit, přijde o více než 30 milionů dolarů. Dalšími oficiálními partnery IAAF jsou Canon, Toyota, Seiko, TDK, TBS a Mondo. 

Podle BBC Adidas informoval IAAF o tom, že zvažuje ukončení smlouvy, už loni v listopadu. Společnost se ke zprávě nevyjádřila, IAAF ale v pondělí vydala krátké prohlášení. V tom ovšem podle BBC není žádná zmínka o ukončení dohody. Federace v prohlášení uvedla, že "v úzkém kontaktu se všemi svými sponzory a partnery započala reformní procesy".

Ztráta Adidasu je pro světovou atletiku další velkou ránou po provalení systematického dopingu ruských sportovců a také dlouholeté korupce nejvyšších funkcionářů IAAF v čele s bývalým prezidentem Laminem Diackem. Za úplatu kryli dopingové případy právě ruských atletů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru