Česká republika je připravena udělat maximum pro to, aby Británie zůstala v Evropské unii. Po setkání se svým britským protějškem Davidem Cameronem to v pátek v Praze řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož Evropa zůstane silná, když Británie zůstane v osmadvacítce. Česko je podle Sobotky připraveno o návrzích Británie dále diskutovat. Jeho britský protějšek později mimo jiné Česku přislíbil pomoci s prodejem bitevníků L-159 do Iráku.

Británii čeká referendum o setrvání v Evropské unii a Cameron se nyní s evropskými státy snaží vyjednat podmínky reformy týkající se čtyř základních okruhů - konkurenceschopnosti, suverenity, volného pohybu osob a rovného postavení členských států. Česko nemá zásadní problém s trojicí požadavků, odmítá ale možný nerovný přístup k přidělování sociálních dávek.

Jeden z návrhů totiž počítá s tím, že by na určité sociální dávky měli nárok jen lidé, kteří v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Česko ale podle Sobotky nebude souhlasit s žádným postupem, který by byl vůči jeho občanům diskriminační.

Britský premiér poznamenal, že návrh na čtyřletou lhůtu prozatím zůstává na stole, ale pokud se podaří najít jiný kompromis, jehož výsledek uleví sociálnímu systému stejně, pak jsou Britové připraveni o něm jednat.

Cameron také řekl, že Británie podporuje volný pohyb osob za prací, ale v poslední dekádě migrace představuje pro sociální systém příliš velkou zátěž. "Velmi si cením toho, jak mnoha Evropanů, včetně Čechů přispělo Velké Británii," uvedl Cameron. "Moje obava a obava britských občanů pramení z toho obrovského počtu lidí, kteří se pohybují po Evropě, a nátlaku, který to představuje pro veřejnou správu," prohlásil.

Praha je připravena jednat o alternativách požadavku na reformu týkající se sociálních dávek. Mohl by jí být například typ takzvané záchranné brzdy, která by státům EU umožnila v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí EU.

Sobotka věří tomu, že se při jednáních podaří najít takový kompromis, který umožní britským občanům hlasovat pro setrvání v EU.

S Cameronem v pátek vedle reformy osmadvacítky řešil i migraci nebo boj proti Islámskému státu.

Cameron přislíbil pomoc při dodávce L-159 do Iráku

Britský premiér David Cameron přislíbil pomoc své vlády při řešení zablokovaného prodeje českých bitevníků L-159 do Iráku, oznámil na tiskové konferenci premiér Sobotka. Česko by do Iráku mělo dodat 15 letounů L-159, velkou část dodávky ale dosud blokovala právě Británie.

"Dodávka letounů L-159 je vlastně jedním z českých příspěvků k tomu, abychom byli schopni porazit Islámský stát," uvedl Sobotka. "Já jsem velice rád a vítám, že pan premiér Cameron přislíbil pomoc britské vlády při vyřešení tohoto problému," poznamenal také. Jaká konkrétně pomoc bude, neuvedl.

Cameron v pátek řekl, že jak Británie, tak Česko chtějí bojovat proti Islámskému státu a pomoci irácké vládě s jejími ozbrojenými silami. "Cokoliv, co můžeme udělat, abychom Česku pomohli, v tom, co dělají, bychom měli udělat," podotkl britský premiér.

První letouny L-159 už sice podle českého ministra obrany Martina Stropnického (ANO) do Iráku na konci loňského roku dorazily, dodávky zbylých ale podle informací ČTK dosud blokoval Londýn kvůli údajně sporné součástce britské výroby.

Reformy podpořil i prezident Zeman

Také prezident Miloš Zeman podporuje reformní snahy britského premiéra Davida Camerona. Předsedovi britské vlády to Zeman řekl při přivítání na Pražském hradě, kde politiky čeká zhruba čtyřicetiminutové jednání. Podle Zemana bude prosazení změn ve fungování Evropské unie velmi těžkým bojem s byrokraty EU.

Podporuje ho především v otázce subsidiarity, tedy zachování rozhodovacích procesů na národní úrovni. Šéfovi britských konzervativců v prosazování reformy Zeman popřál úspěch. Cameron mu za to poděkoval.

Babiš, který se jednání na Pražském hradě také zúčastnil, po schůzce novinářům řekl, že vláda bude muset hlavně zvážit návrh týkající se volného pohybu osob. "Nechtěli bychom, aby to bylo stejné, jako, řekněme, pro nové přistěhovalce. Takže určitě to bude k debatě," poznamenal. Politici se prý také bavili o migraci, názoru na Schengen a na fungování EU. "Velká Británie chce určitě zůstat v Evropské unii," řekl. Na většinu témat podle Babiše měli prý stejný názor.

Babiš také při jednání otevřel téma zavedení přenesené daňové povinnosti u DPH (reverse charge), kterou Česko prosazuje na úrovni EU. Cameron prý řekl, že to podporuje. "My zase podporujeme iniciativu Velké Británie ohledně corporate tax, to znamená daně z příjmu právnických osob," dodal.