Řecká ekonomika loni klesla zhruba o půl procenta, což je méně, než se čekalo. V letošním roce by ale Řecko mělo nadále zůstat v recesi, pokud nedojde k prudkému růstu investic. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedl řecký ekonomický institut IOBE.

Mezinárodní věřitelé Řecka zatím nedokončili první kontrolu plnění reforem, které mají Atény provést v rámci třetího záchranného úvěru. Kontrola by měla otevřít cestu k jednání o odpuštění části dluhu.

"Pokud kontrola plnění skončí relativně rychle, ekonomika by se mohla vrátit k pozitivnímu kurzu kolem poloviny roku. To znamená, že by se mohla zmírnit recese, kterou za celý rok odhadujeme na jedno až 1,5 procenta," uvedl šéf IOBE Nikos Vettas.

Loni v říjnu institut očekával za rok 2015 pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 1,5 až dvě procenta, hlavně kvůli červencovému omezení pohybu kapitálu. V nejnovější zprávě IOBE uvedl, že situace na trhu byla před zavedením těchto omezení velmi nejistá a ukázalo se, že podniky i domácnosti byly na situaci připraveny, takže konečný dopad na spotřebu byl malý. K mírnějšímu poklesu HDP loni přispěla i turistika, levnější energie a slabší euro.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Slabým bodem však zůstávají investice, které udrží ekonomiku v recesi i v letošním roce.

Negativní dopad na ekonomiku má i tlak na disponibilní příjmy, způsobený vyšším zdaněním a snižováním zadlužení. "Růst nemůže přijít dřív, než budou vytvořeny podmínky pro silnou vlnu investic," dodal IOBE podle agentury Reuters.

Také výdaje spotřebitelů zřejmě letos klesnou, protože se snižuje objem peněz, které mají domácnosti v bankách.

Předpokládaná recese také zřejmě zastaví pokles míry nezaměstnanosti, zaznamenaný v loňském roce. IOBE odhaduje, že míra nezaměstnanosti stoupne zhruba na 25,5 procenta z 24 procent ve třetím čtvrtletí loni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru