Největší asijské akciové burzy skončily ve čtvrtek přes slibný začátek dalším výrazným poklesem. Mezi investory nadále převládají obavy z pokračujících otřesů na trzích a k otočení vývoje přispěl i nový pokles cen ropy. Evropské akcie však po středečním propadu na minimum za 15 měsíců zahájily oživením.

Investoři v Evropě se zaměřují zejména na výsledek čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky, která by mohla naznačit možnost dalšího uvolnění měnové politiky. Širší západoevropský index FTSEurofirst 300 v první hodině obchodování získával zhruba jedno procento.

Čínské akcie oslabily zhruba o tři procenta, třebaže ještě v polovině obchodování mírně získávaly. Nad úlevou ze čtvrteční stabilizace kurzu jüanu i hongkongského dolaru a z další peněžní injekce čínské centrální banky převládla ke konci dne nervozita vyvolaná silnými středečními propady na světových burzách.

Index CSI300, který zahrnuje největší společnosti na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 2,9 procenta na 3081,35 bodu. Úhrnný index šanghajské burzy oslabil o 3,2 procenta na 2880,48 bodu.

Tokijská burza zahájila po čtyřech dnech propadů oživeními. To ale nevydrželo, protože zahraniční investoři začali ke konci obchodování hromadně prodávat poté, co ceny ropy přešly ze zisků do dalších ztrát. Náladu v Tokiu podkopal rovněž rostoucí kurz jenu, k němuž se nyní investoři uchylují jako k bezpečnému aktivu v době zvýšené nejistoty.

Hlavní tokijský index Nikkei 225 v závěru klesl o 2,4 procenta po středečním propadu o 3,7 procenta. Od počátku roku tento ukazatel ztratil přes 15 procent.

Ceny ropy, jejichž zrychlený pokles v posledních týdnech akciové trhy sráží nejvíce, ve čtvrtek v Asii nejprve získávaly více než jedno procento. Později však přírůstky smazaly a přešly do mírných ztrát. Ropa je nyní na nejnižších úrovních od roku 2003 a ve středu americká WTI klesla poprvé od té doby pod 27 dolarů za barel.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Světové akcie měřené indexem MSCI ve středu ztrácely z maxim z loňského května už více než 20 procent, a oficiálně se tak dostaly do fáze "medvědího trhu", tedy dlouhodobě klesajícího trendu. Globální index MSCI od počátku roku klesl o více než 11 procent a míří k nejhlubšímu měsíčnímu poklesu od eskalace globální finanční krize v říjnu 2008. Světové akcie sráží zrychlený propad cen ropy a zpomalování ekonomického růstu v Číně a dalších zemích.

Někteří analytici považují obavy z dalšího výrazného propadu akcií za přepjaté. "Akcie už klesly natolik, že většina rizik už je v cenách zahrnuta a další volný pád je dost nepravděpodobný; naděje na trvalejší oživení jsou ale slabé," řekl agentuře Reuters David Dai z šanghajského investičního fondu Nanhai Fund Management.