Debatou o boji proti rakovině za účasti amerického viceprezidenta Joea Bidena, jehož syn této nemoci podlehl, začalo v úterý v podvečer tradiční Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu. Hlavní téma konference špiček globální politiky a ekonomiky je ale čtvrtá průmyslová revoluce, tedy vliv robotizace, umělé inteligence, používání dat, rozvoje internetu nebo 3D tisku na ekonomiku a průmysl.

Dva a půl tisíce účastníků se ale jako tradičně nevyhne aktualitám. Davos bude například prvním mezinárodním fórem, na kterém se od zrušení sankcí objeví íránský prezident Hasan Rúhání.

Svět se rychle mění

Začátek letošního roku přinesl pád čínské burzy a varovnou předpověď globálního ekonomického růstu Světové banky. Evropu zasáhl příliv uprchlíků, nepolevuje napětí na Blízkém východě. Vliv těchto událostí na ekonomiku tak určitě bude mezi tématy davoských diskusí.

"Hodně se určitě budeme bavit o ekonomických očekáváních, která přinese rok 2016, a jak geopolitické události ovlivní ekonomický výsledek. Když se podíváte na poslední tři čtyři roky, odhady ekonomického růstu z počátku roku nebyly nikdy dosaženy," řekl v rozhovoru HN John Rice, viceprezident nadnárodní korporace GE a pravidelný účastník davoského fóra. "Třeba odhad růstu čtyři procenta skončil jako tři a půl a odhad tři a půl skončil jako tři, je to taková zpomalující se spirála."

World Economic Forum

Hodně lidí z nejvyšších politických a ekonomických kruhů podle něho jezdí do Davosu, aby se pokusili získat co nejpřesnější obrázek dalšího vývoje ve světě. "Chtějí mít co nejjasněji v tom, jak bude svět v daném roce vypadat a co mají udělat, aby v takové situaci uspěli," řekl Rice.

Je ale otázka, zda jim rychle se vyvíjející události mohou takový obrázek poskytnout. "Ano, věci se rychle mění. Loni se třeba hodně hovořilo o Islámském státu, ale rok předtím by vám nikdo neřekl, co to Islámský stát je," řekl Rice. Zajímavostí je, že mezi účastníky bude hodně vysoce postavených amerických politiků, jako je viceprezident Biden nebo ministr zahraničí John Kerry, ale nebude tam ruská ani čínská delegace na podobné úrovni.

Robot na pódiu

Někteří komentátoři si ze setkání v Davosu dělají legraci v tom, že se tam scházejí miliardáři, aby hovořili o nerovnosti v příjmech nebo aby jim stovky osobních asistentů domlouvaly schůzky o automatizaci výroby.

Letos může tón davoského setkání udávat studie Světového ekonomického fóra o tom, že do pěti let přijde v patnácti nejvýkonnějších světových ekonomikách o práci kvůli rozšiřování robotů 5,1 milionu lidí. Oxfordská univerzita odhaduje, že téměř polovina pracovních míst v USA je v příštích dvaceti letech ohrožena kvůli automatizaci výroby.

Jak by mohla budoucnost vypadat, má demonstrovat i jihokorejský robot Hubo. V jednom z tématických bloků se tento netradiční host davoského setkání podělí o pódium se šéfkou Facebooku Sheryl Sandbergovou, ředitelem banky JPMorgan Chase Jamiem Dimonem a šéfem čínského internetového obra Alibaba Jackem Maem. Hubo, který dokáže vyjít schody či nastoupit do auta a poté z něj vystoupit, loni vyhrál dva miliony dolarů, když porazil 22 konkurentů v prestižní soutěži robotů organizované americkým ministerstvem obrany.

Související