Americká investiční banka Goldman Sachs ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 574 milionů dolarů (14,2 miliardy korun), což je meziroční propad téměř o 72 procent a zároveň třetí čtvrtletní pokles v řadě. V hospodaření se odrazily masivní výdaje na právní spory. Banka se na jejich urovnání dohodla s americkými regulátory v souvislosti s hypotečními žalobami z doby finanční krize.

Čistý zisk v přepočtu na akcii činil 1,27 dolaru proti 4,38 dolaru před rokem. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že zisk na akcii dosáhne 3,53 dolaru.

Banka minulý týden oznámila, že zaplatí 5,1 miliardy dolarů (127 miliard korun) v rámci mimosoudního vyrovnání vládních civilních žalob, které ji obviňují z klamání investorů hypotečními dluhopisy vydanými v letech před finanční krizí z konce minulého desetiletí. Banka zároveň avizovala, že náklady na urovnání sporů jí sníží zisk za čtvrté čtvrtletí o 1,5 miliardy dolarů.

Čistý příjem v posledním loňském kvartálu meziročně klesl o 5,4 procenta na 7,27 miliardy dolarů, především kvůli slabším výsledkům v divizi obchodování s akciemi a dluhopisy. Provozní výdaje naopak o 38 procent vzrostly a dosáhly 6,2 miliardy dolarů.

Goldman Sachs výsledky za čtvrté čtvrtletí zveřejnil jako poslední z velkých amerických bank. Vyšší čistý zisk oznámily všechny tři největší finanční ústavy, tedy bankovní jednička JPMorgan Chase & Co, druhý největší hráč na trhu Bank of America a také Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle objemu aktiv.

Investiční banka Morgan Stanley se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila do zisku 753 milionů dolarů po ztrátě 1,75 miliardy dolarů ve stejném období před rokem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru