Loni získalo od státu příslib investiční pobídky 57 projektů investorů a celková výše pobídek činila pět miliard korun. Stát tak podpořil investice za 21,8 miliardy korun. Počet nových pracovních míst, které firmy slíbily vytvořit, dosáhne 4178. Vyplývá to ze středečních údajů agentury CzechInvest. V roce 2014 činila výše přislíbených investičních pobídek 25,5 miliardy korun.

Například společnost Devro (dříve Cutisin) plánuje rozšířit za 1,5 miliardy korun výrobu jedlého kolagenního párkového střeva v závodu v Semilech. Vzniknout má 120 nových pracovních míst. Výše pobídky může dosáhnout až 360 milionů korun.

Mezi další velké podpořené investice patří rozšíření výroby producenta hliníkových kol Ronal na Pardubicku za 1,7 miliardy korun. Strop veřejné podpory je 389 milionů korun.

Výrobce munice Sellier & Bellot z Vlašimi chce investovat 1,2 miliardy korun do rozšíření výroby. Vzniknout by mělo 70 nových míst a státní pobídka by mohla dosáhnout až 225 milionů korun.

Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Pobídky jsou formou veřejné podpory sloužící k motivaci zahraničních i tuzemských firem k investicím do nových závodů či do modernizace současných.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru