Ratingová agentura Standard and Poor's snížila Polsku rating na BBB+ z předchozího A-. Důvodem jsou podle agentury změny zákonů, které zavádí nová polská konzervativní vláda rychle od svého nástupu v polovině listopadu. Konzervativní strana Právo a spravedlnost má po volbách 25. října většinu v obou komorách polského parlamentu.

Výhled vývoje polské ekonomiky agentura uvádí jako negativní. "Od vítězství ve volbách v říjnu 2015 nová vláda začala připravovat různé legislativní změny, které podle nás oslabují nezávislost a efektivitu klíčových institucí," cituje agentura Reuters prohlášení S&P.

Agentura své rozhodnutí oznámila až po skončení obchodování na varšavské burze. Na oznámení prudce zareagoval kurs zlotého, který vyskočil na 4,50 za euro.

"Čekáme, že v pondělí ráno varšavská burza zaznamená ztráty a vzroste rentabilita všech polských obligací," uvedl Adam Czerniak, hlavní ekonom think tanku Polityka Insight.

Řada expertů se obávala, že nynější spor mezi Evropskou komisí a polskou konzervativní vládou odradí investory a poškodí polskou ekonomiku. Polská burza má od tohoto týdne novou šéfku, kterou dosadila nová konzervativní vláda.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru