Americká banka Citigroup v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 3,3 miliardy dolarů (81,5 miliardy korun) z 344 milionů dolarů před rokem. Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle objemu aktiv, těžila zejména z výrazného snížení nákladů na právní spory. Kvůli nim i kvůli restrukturalizaci před rokem odepsala 3,5 miliardy dolarů.

Celkové výdaje se v posledních třech měsících loňského roku snížily o více než pětinu. Bance k vyššímu zisku pomohl i prodej nepotřebných aktiv z její součásti Citi Holdings.

"Je nepochybné, že jsme se stali jednodušší, menší, bezpečnější a silnější institucí," uvedl generální ředitel Michael Corbat.

Očištěný zisk na akcii dosáhl 1,06 USD, zatímco očištěné příjmy se zvýšily o 4,2 procenta na 18,6 miliardy dolarů. Za růstem příjmů ovšem stál hlavně zmíněný prodej nepotřebných aktiv, kterých se zbavuje za tímto účelem vytvořená součást Citi Holdings.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk 1,05 USD na akcii a příjmy 17,8 miliardy USD.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Corbatovým plánem je, aby se Citi celkově zmenšila a naopak aby se zvýšila ziskovost jejích základních aktivit. Zároveň uvažuje o investicích do vývoje některých firemních aktivit, jako jsou například platební karty s logem Citi v USA.

Část investorů ale o strategii banky pochybuje, což se odráží v ceně akcií Citigroup - od začátku roku klesly o více než 12 procent. V pátek po zveřejnění výsledků ztrácely před začátkem obchodování v New Yorku zhruba 2,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru