Výroba osobních aut v Česku loni vzrostla o čtyři procenta na nový rekord 1,3 milionu vozů. Rekordní byla i produkce autobusů s růstem o 16 procent na 4517 vozidel. Zpřesněná čísla zveřejnilo v pátek Sdružení automobilového průmyslu.

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto zvýšila loni domácí produkci meziročně o 1026 vozů na 736 977 aut. Firma Hyundai v Nošovicích vyrobila 342 200 vozů, což je o 11 procent více než předloni, a kolínská TPCA zvýšila výrobu o osm procent na 219 054 vozů. Počet vyrobených osobních automobilů na tisíc obyvatel se zvýšil ze 118,4 na 123,2 automobilu.

Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské sítě BDO výroba aut poroste i letos, a to ještě rychlejším tempem okolo pěti procent. "Tento předpoklad potvrzují též naplněné objednávkové knihy subdodavatelů prvního a druhého stupně. Řada z nich již dokonce naráží na své kapacitní možnosti, a to jak technické, kde jsou kritickým místem zejména nástrojárny, tak i personální," uvedl.

U autobusů byla dosavadní nejvyšší produkce překročena asi o 600 vozů. Největší výrobce Iveco Bus zvýšil výrobu o 13 procent na 3728 vozidel, SOR Libchavy rostl o 34 procent na 742 autobusů a opavské KH motor centrum vyrobilo 47 autobusů, což je pokles o čtyři procenta.

Kopřivnická společnost Tatra Trucks vyrobila loni 850 nákladních aut, což je o 3,5 procenta více než v roce 2014. Podobně jediný výrobce v kategorii motocyklů Jawa Moto zvýšil produkci o 61 procent na 1727 strojů.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru