K podpoře palestinského básníka Ašrafa Fajáda, který byl v Saúdské Arábii odsouzen k trestu smrti, se přidali čeští básníci. Veřejná čtení na jeho podporu se ve čtvrtek konají po celém světě.

"Iniciativa k veřejnému čtení vzešla z Berlína, Fajád je čestným členem německého PEN klubu. Přidalo se mnoho dalších zemí a věříme, že takový mezinárodní apel může mít nějakou váhu," řekl za pořadatele pražského čtení, které začíná v 19 hodin na Filozofické fakultě, Adam Borzič.

Saúdská Arábie loni popravila přinejmenším 151 lidí, což je nejvíce od roku 1995. V předchozích letech jich přitom vždy bylo ročně průměrně kolem 90.

Popravy se často týkají lidí spojených s terorismem či pašováním drog. "To, že je k smrti odsouzen básník za milostné verše, je děsivé," připomíná český básník Borzič.

"Nedoufáme, že podobně perzekvovaní spisovatelé budou ihned propuštěni, ale podobné apely mají vliv na to, že jsou odsouzeným třeba zmírněny mnohdy kruté tresty," dodala nakladatelka Markéta Hejkalová, členka výboru pro vězněné spisovatele při Českém centru PEN klubu.

Mezinárodní PEN klub se za Fajáda postavil ihned loni v listopadu a žádá jeho okamžité propuštění.

Podle náboženských autorit Fajádova sbírka milostné lyriky obsahuje ateistické formulace. Obvinění se dále zakládají na jeho příspěvcích na Twitteru a odposlechnutých rozhovorech. Rozsudek smrti je vyvrcholením dlouhotrvajícího soudního řízení, v jehož předchozích fázích padly tvrdé tresty jako věznění a bičování.

Nejvíce lidí popraví ročně Čína a Írán. Čína také patří k zemím, kde jsou spisovatelé, blogeři a novináři i na počátku 21. století pronásledováni za kritiku vládnoucího režimu a nedodržování lidských práv.

Markéta Hejkalová připomíná případy Ujgurů, muslimské menšiny žijící v Číně. "Zneužívá se situace boje proti islamismu a za sebemenší kritiku jsou příslušníci této menšiny perzekvování," připomíná Hejkalová.

V seznamu Mezinárodního PEN klubu jsou stovky vězněných a perzekvovaných spisovatelů. List vznikl počátkem 60. let také na podporu tehdy pronásledovaných československých autorů. Dnes se výbor při českém PEN klubu věnuje mimo jiné pronásledování čínských autorů či tvůrců ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Mezinárodní kritika pravděpodobně způsobila snížení trestu saúdskoarabského blogera Raífa Badávího, který byl za své aktivity odsouzen k desetiletému žaláři a 1000 ranám bičem.

Zakladatel internetové stránky Free Saudi Liberals Badáví byl v roce 2012 zatčen za údajnou urážku islámu na svém webu a později odsouzen. Trest bičování se začal vykonávat loni v lednu, kdy dostal prvních 50 ran, zatím byl výkon zbylé části trestu odložen.

Loni  Badáví dostal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. V úterý byla zatčena jeho sestra, ochránkyně lidských práv Samar Badávíová. Vinna je prý tím, že spravovala twitterový účet svého vězněného manžela Valída abú Chajra, který pracoval jako právník a patří k ochráncům lidských práv. Kromě jiného obhajoval svého švagra.