Akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve čtvrtek na milánské burze propadly až o 11 procent a obchodování s nimi bylo kvůli nadměrným výkyvům během dne dvakrát pozastaveno.

Za poklesem stála zpráva serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodeji ve Spojených státech. Automobilka obvinění popřela.

Žalobu na firmu podal v úterý majitel dvou autorizovaných prodejců v oblasti Chicaga. Automobilka podle ní prodejcům nabízela peníze, pokud budou její neprodané automobily vykazovat jako prodané. Firma tak podle žaloby uměle zvyšovala měsíční údaje o svém prodeji v USA.

FCA ve čtvrtek uvedla, že toto tvrzení je neopodstatněné a že se bude rozhodně bránit. Podle agentury Reuters také uvedla, že s dealerskou skupinou jednala o nutnosti plnit závazky podle některých dealerských smluv.

Akcie automobilky se během dne na milánské burze propadly až o téměř 11 procent. Pokles ale později zmírnily a obchodování uzavřely se ztrátou 7,9 procenta. Akcie FCA na burze v New Yorku ztrácely během dne až více než šest procent.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Tato zpráva přichází ve velmi špatné době," upozornila italská makléřská společnost Mediobanca Securities s odkazem na emisní skandál německé automobilky Volkswagen. "Akcie automobilových firem investory znervózňují," dodala.

Problémy ve čtvrtek měly také akcie francouzské automobilky Renault. Vyšetřovatelé v minulých dnech prohledali tři její pracoviště, aby prozkoumali technologii měření emisí. Důkazy obcházení měření emisí ale podle firmy nenašli. Akcie Renualtu v jednu chvíli ztrácely více než pětinu hodnoty. V závěru dne ale zmírnily propad na 10,3 procenta.

Automobilová skupina FCA vznikla předloni spojením italské automobilky Fiat s americkým partnerem Chrysler. FCA je sedmým největším výrobcem automobilů na světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru