Akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve čtvrtek na milánské burze propadly až o 11 procent a obchodování s nimi bylo kvůli nadměrným výkyvům během dne dvakrát pozastaveno.

Za poklesem stála zpráva serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodeji ve Spojených státech. Automobilka obvinění popřela.

Žalobu na firmu podal v úterý majitel dvou autorizovaných prodejců v oblasti Chicaga. Automobilka podle ní prodejcům nabízela peníze, pokud budou její neprodané automobily vykazovat jako prodané. Firma tak podle žaloby uměle zvyšovala měsíční údaje o svém prodeji v USA.

FCA ve čtvrtek uvedla, že toto tvrzení je neopodstatněné a že se bude rozhodně bránit. Podle agentury Reuters také uvedla, že s dealerskou skupinou jednala o nutnosti plnit závazky podle některých dealerských smluv.

Akcie automobilky se během dne na milánské burze propadly až o téměř 11 procent. Pokles ale později zmírnily a obchodování uzavřely se ztrátou 7,9 procenta. Akcie FCA na burze v New Yorku ztrácely během dne až více než šest procent.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

"Tato zpráva přichází ve velmi špatné době," upozornila italská makléřská společnost Mediobanca Securities s odkazem na emisní skandál německé automobilky Volkswagen. "Akcie automobilových firem investory znervózňují," dodala.

Problémy ve čtvrtek měly také akcie francouzské automobilky Renault. Vyšetřovatelé v minulých dnech prohledali tři její pracoviště, aby prozkoumali technologii měření emisí. Důkazy obcházení měření emisí ale podle firmy nenašli. Akcie Renualtu v jednu chvíli ztrácely více než pětinu hodnoty. V závěru dne ale zmírnily propad na 10,3 procenta.

Automobilová skupina FCA vznikla předloni spojením italské automobilky Fiat s americkým partnerem Chrysler. FCA je sedmým největším výrobcem automobilů na světě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru