Největší americká automobilka General Motors (GM) zlepšila odhad letošního zisku. Rozhodla se také výrazně rozšířit program odkupu vlastních akcií a zvýšit dividendy. Cena akcií automobilky v reakci na to vzrostla o téměř pět procent. Aktuální dividendový výnos se nyní pohybuje kolem 4,8 procenta ročně. Automobilka si za finanční krize prošla i bankrotem, z něhož se již plně zotavila.

Firma uvedla, že zvýší čtvrtletní dividendu o šest procent na 38 centů na akcii. Program odkupu akcií pak rozšíří o 80 procent na devět miliard dolarů (225 miliard korun). Společnost upozornila, že po zahrnutí nově ohlášených kroků dosáhne částka vyplacená akcionářům v letech 2012 až 2017 zhruba 23 miliard dolarů.

Automobilka na letošní rok nově očekává zisk 5,25 až 5,75 dolaru na akcii. Předchozí prognóza počítala se ziskem 5,00 až 5,50 dolaru na akcii. Šéfka společnosti Mary Barraová se ve středu snažila rozptýlit obavy investorů ohledně zpomalování hospodářského růstu v Číně, která je největším automobilovým trhem na světě.

"Stále máme v Číně velmi silnou pozici," prohlásila. Roční prodej automobilů v Číně by se podle ní mohl časem vyšplhat na 35 milionů vozů ze zhruba 25 milionů v současnosti.

Provozní zisk GM v loňském třetím čtvrtletí meziročně vzrostl asi o třetinu na rekordních 3,1 miliardy dolarů. Automobilka těžila zejména z příznivého vývoje v Severní Americe. Výsledky za čtvrté čtvrtletí a celý loňský rok by měla firma zveřejnit začátkem února.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru