Matthias Müller, generální ředitel a předseda představenstva Volkswagenu, se ve středu v podvečer středoevropského času sejde ve Washingtonu s Ginou McCarthyovou, šéfkou Agentury na ochranu životního prostředí.

Na této "krizové schůzce" by měl předložit podrobný plán, jak se hodlá největší evropská automobilka vypořádat s důsledky emisního skandálu, který loni v září propukl právě v USA. Například jaké odškodnění nabídne rozhořčeným americkým motoristům.

Müller dlí v USA od víkendu, kdy navštívil mezinárodní autosalon v Detroitu. Americké ministerstvo spravedlnosti ho několik dnů před příjezdem "pozdravilo" tím, že vzneslo na koncern žalobu z podvodu. Volkswagenu v krajním případě hrozí pokuta až 90 miliard dolarů.

Kalifornské odmítnutí je nátlakem, tvrdí německá média

To není všechno. Úřad na ochranu životního prostředí v Kalifornii, nejlidnatějším státu americké unie, ve středu zamítl plán Volkswagenu na svolání vozů s podvodným softwarem. "Plán má četné mezery. Postrádáme v něm podrobnější informace, například o tom, jakou technickou pomoc hodlá firma poškozeným zákazníkům poskytnout," zdůvodnila jeho vedoucí Mary D. Nicholsová. Jak dodala, VW svým jednání zavinil, že se do ovzduší dostaly tisíce tun oxidu dusíku, což poškodilo zdraví mnoha lidí.

Německý list Die Welt poslední kroky amerických vládních úřadů hodnotí jako stupňování napětí a nátlak na Volkswagen před klíčovou schůzkou ve Washingtonu.

Hledá se "ministr zahraničí VW"

Volkswagenu by v USA za dané situace velice pomohla silná, ve světě byznysu a politiky známá osobnost mající kontakty na různá místa ve Státech, a to v obou hlavních politických táborech.

Před více než sedmi lety společnosti Siemens, jež se tehdy v USA namočila do úplatkářské aféry, z největších problémů pomohl Theo Waigel, v letech 1989-1998 spolkový ministr financí.

Muž z bavorské CSU tehdy na Američany zapůsobil svým šarmem a vtipnými poznámkami, které pomohly "rozředit" někdy dusnou atmosféru za jednacím stolem. Například větou, že anglicky vůbec neumí, ale o to lepší má přízvuk.

Waigela tehdy ke spolupráci na vyšetřování korupční aféry vyzvalo samotné ministerstvo spravedlnosti USA. Siemens koncem roku 2008 Waigelovou zásluhou vyvázl s pokutou 1,6 miliardy dolarů a vyhnul se soudnímu procesu, jenž mohl mít mnohem horší důsledky.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"V USA nyní potřebujeme zřídit něco jako post ministra zahraničí," sdělil listu Süddeutsche Zeitung nejmenovaný zdroj z Volkswagenu.

Za tímto plánem stojí Christine Hohmannová-Dennhardtová, nová členka představenstva VW a bývalá sociálně demokratická politička.

V koncernu od počátku letošního roku odpovídá za "právo a integritu", což je nová funkce. To znamená, že má na starosti také choulostivé kauzy spojené s nekalými praktikami v byznysu. Je to práce, kterou vykonávala u předchozího zaměstnavatele - společnosti Daimler.

Související