Nízká nezaměstnanost kolem šesti procent znamená pro firmy v Česku velký problém při hledání nových pracovníků. Především výrobní podniky minulý měsíc nabízely pro lidi se základním a středním odborným vzděláním 72 tisíc míst. Podle Úřadu práce ČR je přitom nezaměstnaných s tímto druhem vzdělání téměř 300 tisíc. Zájem lidí s nižší kvalifikací o volná místa je ale nízký.

To potvrzují i velké pracovní agentury, například Grafton Recruitment, Work Service či Adecco, které HN oslovily. Osoby s nižší kvalifikací často odmítají dojíždět za prací do vzdálenějších regionů a dávají raději přednost práci načerno nebo sociálním dávkám. Do českých továren míří také stále méně cizinců, hlavně ze Slovenska a Polska.

V článku se dále dozvíte

  • Nejvíce nezaměstnaných představují lidé s nízkou kvalifikací.
  • Ochota pracovat v dělnických profesích je nízká, potvrzují firmy i velké pracovní agentury.
  • V řadě společností chybějící pracovníky začínají nahrazovat roboti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru