Daňové výhody, které nadnárodním společnostem od roku 2005 poskytovala Belgie, nejsou v souladu s pravidly EU o státní pomoci, rozhodla Evropská komise. Nejméně 35 nadnárodních, převážně evropských firem, tak bude muset daň doplatit.

Podle odhadu komise se celková částka pohybuje kolem 700 milionů eur (přes 20 miliard Kč), řekla v pondělíeurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Belgického ministra financí Johana van Overtvelda názor evropské exekutivy nepřekvapil, zatím ale není jisté, zda se země proti rozhodnutí odvolá či ne.

Konkrétní firmy Vestagerová neuvedla s tím, že je na belgických úřadech, aby nezaplacenou daň po společnostech vymohly a případně jejich jména zveřejnily. Eurokomisařka dnes jen dodala, že jde o velmi široké spektrum převážně výrobních firem.

Přibližně 500 z oněch 700 vymáhaných milionů eur prý také připadá na společnosti z EU, podotkla Vestagerová. List The Wall Street Journal uvádí, že mezi společnostmi, kterých se věc týká, je například pivovarský gigant Anheuser-Busch InBev.

Komise věc vyšetřovala od února 2015, od té doby už Belgie žádné nové firmě podobnou výhodu neumožnila.

Země ale do té doby udělila podle komisařky vybrané skupině nadnárodních firem významné daňové výhody neslučitelné s unijními pravidly. Ty podle ní deformují hospodářskou soutěž a znevýhodňovaly menší společnosti, které nepůsobí na nadnárodní úrovni.

Belgický ministr financí v reakci pro média uvedl, že postoj komise očekával. Za "komplexní" označil důsledky, které pro dotčené firmy i belgickou ekonomiku bude mít snaha vymoci oněch 700 milionů eur. Až z dalších jednání podle něj vyplyne přesná pozice belgické vlády k dnešnímu oznámení komise.

"Teď nevylučuji žádnou variantu vývoje. Nemohu vyloučit ani to, že se proti rozhodnutí odvoláme. V příštích dnech a týdnech budeme v těsném kontaktu s kompetentními evropskými orgány," dodal ministr.

 %insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Nevyšetřovali jsme každé jednotlivé daňové rozhodnutí pro každou ze společností. Nelegální jsou automaticky," poznamenala Vestagerová. Tím se podle ní toto vyšetřování lišilo od jiných případů, kterými se v souvislosti s hospodářskou soutěží komise nyní zabývá.

Firmy si mohly ze základu daně v Belgii odečítat 50 a někdy až 90 procent v rámci schématu, který počítal s konceptem "nadměrného zisku". Belgické daňové úřady v něm předpokládaly, že nadnárodní firmy dosahují v důsledku své velikosti, dobrého jména, zákaznických a dodavatelských sítí či přístupu na nové trhy "nadměrného zisku", kterého by samostatná firma působící v zemi dosáhnout nemohla.

Jejich reálný zisk tak byl porovnáván s pravděpodobným ziskem hypotetické samostatné firmy působící v Belgii s tím, že rozdíl si mohly nadnárodní firmy odečíst. Podle Vestagerové to ale znamenalo, že tento rozdíl nebyl vůbec zdaněn.

Evropská komise v poslední době proti nejrůznějším daňovým dohodám zasahovala opakovaně. Loni v říjnu rozhodla, že z podobných dohod s Lucemburskem a Nizozemskem profitovaly firmy Fiat a Starbucks, také ty by měly daně doplatit.

Uzavřeno stále nebylo například ani vyšetřování firmy Apple v Irsku či společnosti Amazon v Lucembursku. Vestagerová dnes odmítla, že v případě společnosti Apple vyšetřování naráží na problémy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru