Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit hospodaření s majetkem a peněžními prostředky státu, se kterými hospodaří vybraná krajská ředitelství Policie ČR.

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za prosinec.

Mnichov. Německá automobilka BMW by měla zveřejnit údaje o prodeji za loňský rok.

Detroit. Začíná tradiční autosalon v Detroitu. Potrvá do 24. ledna.

New York. Největší americký výrobce hliníku Alcoa zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Ťok bude o dalším postupu v aféře dieselgate jednat s ministry V4

Dle analytika ČSOB Jana Bureše ani černé scénáře s Dieselgate českou ekonomiku neohrozí.Ministr dopravy Dan Ťok bude v pondělí jednat se zástupci členských států visegrádské čtyřky o dalším postupu v kauze podvodných dieselových motorů ve vozech koncernu Volkswagen. Ťok především řeší, zda budou servisní prohlídky dotčených vozů povinné nebo dobrovolné.

V polovině prosince ministr uvedl, že servisní kontroly pro vozy Škoda a další značky koncernu VW s dieselovými motory umožňujícími obcházet emisní měření zřejmě povinné nebudou. Dospěl k tomu po jednání s britskou certifikační autoritou a tamním ministrem dopravy Patrickem Mc Loughlinem. Vozy Škoda podstupují homologační emisní měření právě u britské certifikační organizace VCA.

Podle Ťoka k nařízení povinných kontrol nemá Česko dostatečný právní rámec, nicméně hledá způsob, jak přilákat do servisů co nejvíc aut. 

Firmám chybí kvalifikovaní zaměstnanci, volných je přes sto tisíc míst

Mnohé české firmy se kvůli nejrychlejšímu růstu české ekonomiky za posledních osm let dostávají do potíží. Napříč odvětvími chybí kvalifikovaní lidé, kteří by hospodářství pomohli slibně rozjeté tempo udržet. Jak v pondělí potvrdí Úřad práce ČR, v Česku dál klesá nezaměstnanost. Podle posledních dat z Eurostatu je v Česku druhá nejnižší v celé EU (4,6 procenta). Na konci loňského roku bylo v Česku podle statistik úřadů práce volných přes sto tisíc pracovních míst.

Firmy zároveň hlásí, že jim přibývají zakázky a potřebují nabírat další lidi, aby je byly schopné plnit. A často jde o specializované technické pozice, na které se těžko hledají adepti. Technické profese často v Česku "uloví" a přeplatí konkurence ze zahraničí. Třeba firmy z Plzeňska loni zažily odliv svářečů do Německa, kde jim výrobci nabídli nástupní plat okolo 1800 eur (asi 49 tisíc korun).

Loni se vydražila umělecká díla za 900 milionů korun

Nejdražším prodaným obrazem se letos stala malba Emila Filly nazvaná Pařížské zátiší.Podle specializovaného serveru Artplus byl rok 2015 jedním z nejúspěšnějších v historii českých aukcí. Kupci utratili odhadem 900 milionů korun, o 46 milionů korun více než v roce 2014. Za deset nejdražších děl roku zaplatili celkem 114,5 milionu. Nejúspěšněji si vedla Galerie Kodl, která obsadila šest pozic v top 10. Třemi díly se zařadila mladá síň European Arts a jedním Galerie Art Praha.

Nejdražší obraz roku, kubistické Pařížské zátiší Emila Filly, stál nového majitele 16,32 milionu korun. Je to mimořádné dílo z autorova nejlepšího období, z roku 1914. O šest let později se k němu malíř vrátil a teprve potom ho dokončil, což z něj dělá hodně zajímavý artefakt. Pařížské zátiší si zařadil do své sbírky legendární pražský kovolitec Karel Barták a to jeho hodnotu v aukci ještě zvýšilo. Dražba v aukci Galerie Kodl byla dramatická, několik soupeřů postupně vytáhlo cenu z "pouhých" sedmi milionů na více než dvojnásobek.

Saúdská Arábie chystá prodej století. Chce nabídnout akcie svého ropného gigantu

Saúdská Arábie uvažuje o prodeji akcií rafinerské části státního ropného gigantu Aramco. Podíly v základních těžařských a průzkumných aktivitách této společnosti Rijád investorům nenabídne. Agentuře Reuters to v neděli sdělily zdroje informované o plánech vládních kruhů. Spekulace o privatizaci Aramco se rozvířily poté, co zástupce saúdského korunního prince Muhamad bin Salmán tento týden britskému týdeníku The Economist řekl, že Rijhád zvažuje prodej části akcií podniku na burze.

Někteří manažeři společnosti dostali podle zdrojů informaci, že podnik zkoumá možnost prodat akcie v domácích a zahraničních "downstreamových dceřiných firmách". "Downstream" zahrnuje rafinaci ropy, petrochemickou produkci, přepravu a prodej ropných produktů. Jednou z možností je údajně vytvořit dceřinou holdingovou společnost, která by seskupovala downstreamové aktivity podniku, a akcie holdingu pak uvést na domácí burzu. Akcie mateřské Aramco by na trh nešly, uvedl zdroj. V pátek Aramco pouze uvedla, že zvažuje možnosti ohledně "prodeje přiměřeného podílu akcií společnosti nebo burzovního prodeje akcií downstreamových poboček".

Apple Music získala za půl roku fungování 10 milionů uživatelů

Apple Music pro iOSSlužba pro streamování hudby Apple Music překročila za šest měsíců provozu hranici deseti milionů uživatelů. Napsal to v neděli web deníku Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Švédské firmě Spotify, která je průkopníkem masového streamování hudby, se desetimilionového mezníku podařilo dosáhnout až za šest let fungování; poptávka po poslechu hudby z internetových serverů za paušální poplatek se ale v poslední době prudce zvyšuje.

Apple uvedl do provozu svou streamovací službu loni v červnu ve více než stovce zemí světa. Při současném tempu růstu by se mohla Apple Music stát největším digitálním hudebním servisem už v roce 2017, řekl listu analytik Mark Mulligan z výzkumné firmy Midia Research.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru