Západoevropské akcie v pátek pokračovaly v poklesu a za celý týden vykázaly nejvyšší týdenní ztrátu od srpna 2011, kdy vrcholila dluhová krize v eurozóně. Stejný scénář potkal i americké burzovní indexy, které zažily nejhorší první týden roku v historii. Hlavní příčinou nervozity na západních trzích byl prudký propad čínských akciových trhů v tomto týdnu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 oslabil o 1,5 procenta a za celý týden ztratil sedm procent. Americký index Dow Jones v závěru pátečního obchodování klesl o 1,02 procenta na 16 346,45 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,08 procenta na 1922,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil ztrátou 0,98 procenta na 4643,63 bodu.

Akciové trhy na počátku dne rostly díky oživení čínských akcií. Čínský regulátor v pátek přestal uplatňovat mechanismus automatického přerušování obchodů při velkých výkyvech, který tento týden dvakrát zastavil obchodování.

Někteří investoři však upozorňují, že poslední vývoj vyvolal pochyby o schopnost čínské vlády zvládat situaci na trhu. Obavy vyvolává také pokles jüanu, který by mohl znamenat další zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.

Evropské akcie však smazaly své zisky po zprávě o nezaměstnanosti v USA. Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že ekonomika USA v prosinci vytvořila 292 tisíc nových pracovních míst, takřka o polovinu více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech, minimu za sedm a půl let. Podle investorů však bylo zklamáním, že průměrná hodinová mzda nerostla.

Analytik Citigroup Jonathan Stubbs očekává, že evropské akcie v letošním roce porostou. Pomoci jim mají signály ekonomického oživení v regionu a vyšší zisky firem. Trh však bude nestabilní, napsala agentura Reuters.