Společnost McLaren Automotive zvýšila v loňském roce prodeje svých luxusních sportovních vozů. Britská automobilka v roce 2015 prodala 1653 aut, což je nejvíc od založení společnosti v roce 2010. Během pěti let své existence navíc vždy dosáhla meziročního zvýšení prodejů.

Rekordního počtu prodaných aut dosáhla firma i díky představení nového modelu McLaren Sports Series, jehož verze 570S se začala prodávat v dubnu za počáteční cenu 180 tisíc dolarů.

McLaren současně plánuje navýšit počet svých pracovníků o zhruba 40 procent. Ve výrobě chce zaměstnat dalších 250 pracovníků, aby do poloviny letošního roku byl schopen vyrábět dvacet aut denně. V současnosti z tovární linky sjede každý den 14 sportovních vozů. Ve čtvrtek to společnost oznámila ve svém prohlášení.

Důvodem expanze McLarenu je snaha konkurovat automobilce, se kterou vede boj i v rámci Formule 1, italské společnosti Ferrari. Výrobce vozů z Maranella, který se osamostatnil od společnosti Fiat Chrysler a vstoupil na burzu, očekává za rok 2015 okolo 7700 prodaných aut.

Video

Do roku 2017 by britská automobilka ráda zvýšila prodeje na čtyři tisíce vozů ročně. "Zahájení prodeje Sport Series je prvním krokem," uvedl ředitel společnosti Mike Flewitt v prohlášení. "Otevírá to společnost novým trhům, zákazníkům, a tudíž i novým objemům prodejů."

Historie slavné britské značky sahá až do roku 1929. Firma se většinu své existence věnovala vývoji monopostů F1 a závodních aut. Svůj první silniční vůz vyvinula až na konci 60. let minulého století. Samostatná firma na výrobu automobilů nazvaná McLaren Automotive vznikla v roce 2010.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru