Saúdská Arábie zvažuje prodej části akcií ropné společnosti Aramco, která je dosud stoprocentně vlastněná státem. Je to součástí tažení nového krále Salmána, který se snaží monarchii zmodernizovat a současně připravit ekonomiku na dobu s nízkými cenami ropy.

"Zkoumáme to a věřím, že se rozhodneme během příštích měsíců," řekl časopisu The Economist místoprinc Muhammad bin Salmán. "Osobně jsem takovým krokem nadšený. Věřím, že je to v zájmu saúdskoarabského trhu i v zájmu Aramca," prohlásil. Podle něj uvedení akcií na burzu vytvoří "více transparentnosti a potlačí korupci, pokud nějaká okolo Aramca byla".

V článku se dále dozvíte

  • Saúdskoarabský král Salmán rozhoduje o prodeji části ropné společnosti Aramco.
  • Kdyby společnost Saúdská Arábie prodala celou, hodnota akcií by mohla přesáhnout bilion dolarů, a firma by se tak stala nejhodnotnější na světě, předběhla by současnou jedničku - Apple.
  • Země se tak snaží připravit ekonomiku na dlouhé období s nízkými cenami ropy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru