Čínské akciové trhy v pátek zamířily vzhůru po prudkých ztrátách v tomto týdnu. Čínská komise pro cenné papíry a burzy v pátek přestala uplatňovat mechanismus automatického přerušování obchodů při velkých výkyvech, který tento týden dvakrát zastavil obchodování. Čínská centrální banka také poprvé po devíti dnech umožnila posílení čínské měny.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, v odpoledním obchodování přidával tři procenta. Hlavní index Shanghai Composite zpevňoval o 2,8 procenta.

"Trh se vrací k normálu," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Kaiyuan Securities Tchien Wej-tung. "Investoři mohou prodávat a nakupovat, jak se jim líbí," dodal.

Čína v pondělí poprvé použila nový mechanismus přerušení obchodů na burze. Systém nazývaný "jistič" měl zmírnit nadměrnou kolísavost, podle některých názorů ale masivní výprodej akcií tento týden ještě zhoršil.

Podle Tchiena z Kaiyuan Securities byl trh během platnosti mechanismu automatického přerušování obchodů přidušen. Někteří analytici se domnívají, že akciím zřejmě v pátek k růstu pomohly nákupy realizované čínskými vládními subjekty.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o druhou největší ekonomiku světa srážely tento týden akciové trhy po celém světě. Americké akciové trhy ve čtvrtek ztratily přes dvě procenta a zažívají nejhorší první dny roku ve své historii. Japonské akcie zahájily nový rok poprvé od roku 1949 pěti ztrátovými seancemi za sebou. Index tokijské burzy Nikkei 225 sice v pátek následkem oživování v Číně nejdříve zpevňoval, nakonec ale klesl o 0,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru