Plných dvanáct měsíců blokoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu takřka půl miliardy korun zbrojařské firmě CZ Hermex. Soud nyní rozhodl, že je policisté musí firmě vrátit a že není důvod, aby je zadržoval dál. Firma přitom chtěla za tyto peníze postavit novou továrnu na střelný prach v Ázerbájdžánu.

Policisté Hermexu peníze zabavili kvůli podezření, že se za plánovanou výstavbou továrny skrývá nelegální obchod s vojenským materiálem.

V prosinci 2014 proto se souhlasem žalobců z Městského státního zastupitelství v Praze zablokovali stamiliony na účtech firmy u ČSOB a Sberbank. Firma zbrojařů Emila Markupa a Jiřího Vrány se hájila a citovala rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu, které tvrdí, že stavba je v pořádku, a vrácení peněz se chtěla domoct soudně.

Krátce před Vánoci soudce Městského soudu v Praze Luboš Vrba rozhodl, že firma peníze dostane zpět. "Uvolnili je před několika dny," potvrdil právník zbrojařů Radek Ondruš. Hermex teď hrozí, že bude po státu požadovat odškodné za zmařenou investici. "Škody jdou už do stamilionů," dodal Ondruš s tím, že firma momentálně zjišťuje, zda je ještě šance ázerbájdžánský projekt znovu oživit.

Soudce Vrba ve svém rozhodnutí kritizoval policii i žalobce. Po­ukázal na to, že policisté zadržují uvedené peníze již celý rok a ještě o rok déle případ vyšetřují bez jakýchkoliv viditelných výsledků.

"Pokud se věc od roku 2013 stále prověřuje, je třeba přisvědčit, že další zajištění peněz už není možné tolerovat," uvedl.

Státní zastupitelství ani policie se nechtějí k uvedenému případu nijak vyjádřit. "Případ prověřujeme a nebudeme ho zatím komentovat. Mohu jen říct, že k trestnímu řízení máme důvod, jde o nedovolené ozbrojování," uvedla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

"Nekomentujeme výroky soudů," řekl krátce mluvčí protimafiánského útvaru policie Pavel Hanták.

Soud přitom tvrdí, že firma původně o udělení licence na obchod se zbrojním materiálem požádala. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale uvedlo, že ji k plánovanému projektu nepotřebuje.

A dalo firmě Hermex potvrzení, že materiál a technologie, které se mají v nové továrně provozovat, nejsou vojenským materiálem ani zbožím dvojího užití − tedy že by je bylo možné po úpravě použít pro vojenské účely.

Skutečnost, že továrna nemá vyrábět vojenský materiál, potvrdila i pyrotechnická služba policejního prezidia, kterou požádalo ministerstvo průmyslu o posouzení. "Pokud teď policie tvrdí, že o vojenský materiál jde, tak říká jedním dechem, že znalecký posudek pyrotechnické služby policie je nepravdivý," podotýká obhájce Ondruš.

Policie si ale při vyšetřování najala k prověření znalce, který naopak dospěl k závěru, že o vojenský materiál v případě projektu firmy Hermex jde. Zařízení podle něj neumožňovalo pouze výrobu střelného prachu, ale šlo o univerzální technologii umožňující vyrábět i pohonné hmoty do raket menších ráží. A proto je lze považovat za vojenský materiál.