Čínská komise pro cenné papíry a burzy přestane od pátku uplatňovat mechanismus automatického přerušování obchodů při velkých výkyvech.

Ten zavedla teprve na počátku roku.

Oznámily to ve čtvrtek burzy v Šanghaji a Šen-čenu. Kvůli novému systému se tento týden obchodování na čínských burzách už dvakrát zastavilo.

Rozhodnutím zavést systém automatického pozastavování obchodů Čína reagovala na loňské masivní výkyvy na domácích trzích. Podle nového pravidla platí, že když se index CSI300 zahrnující největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu vychýlí o pět procent proti závěrečné hodnotě předešlého dne, obchodování se přeruší na čtvrt hodiny.

Výkyv o sedm procent pak vede k pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.

"Pojistný mechanismus nebyl hlavní příčinou propadu trhu, vzhledem k aktuální situaci ale nefungoval tak, jak se čekalo. Negativní efekt mechanismu převážil nad jeho pozitivním efektem," uvedla komise v oficiálním sdělení.

Její mluvčí dodal, že komise se proto rozhodla mechanismus pozastavit a nyní bude zkoumat, jak celý systém vylepšit.

Poprvé bylo obchodování s čínskými akciemi zastaveno po sedmiprocentním propadu hned v pondělí. Podruhé se to stalo ve čtvrtek, kdy se na trzích přestalo po počátečním výprodeji obchodovat zhruba po půl hodině.

Analytici poukazují na to, že nový systém situaci na čínském trhu, který snadno podléhá masovým panikám, ještě zhoršuje.

Jakmile začnou akcie výrazněji klesat, investoři se o to více snaží prodávat, aby to stihli, než nastoupí přerušení obchodů. "Pětiprocentní práh je pro tak kolísavý trh evidentně příliš nízký," řekl Reuters Tom Rafferty z asijské pobočky výzkumné skupiny The Economist Intelligence Unit.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.