Aktuální hodnota Indexu očekávání firem, který čtvrtletně zjišťuje ČSOB mezi malými a středními podnikateli, vzrostla pro první čtvrtletí roku 2016 na 25,9 bodu. To je nejlepší výsledek za dobu sledování, tedy od podzimu 2013. Podle šetření z loňského prosince navíc byla mezi 61 procenty podnikatelů zaznamenána spokojenost s ekonomickou situací. Jde rovněž o nejlepší výsledek za uplynulé tři roky, kdy ČSOB průzkum provádí. Vyplývá to ze čtvrteční tiskové zprávy banky.

"Výsledky potvrzují letošní výkonnost ekonomiky a ukazují na aktuální stabilitu podnikatelského prostředí v ČR. Žádné velké daňové novelizace, celkem předvídatelný kurz koruny, nízké úrokové sazby a rostoucí kupní síla domácností mají hlavní vliv na optimismus podnikatelů," komentoval nárůst indexu výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Celkem 43 procent firem očekává, že v letošním roce zvýší mzdu zaměstnancům. Ještě na přelomu let 2013 a 2014 to byla jen čtvrtina. Zvýšení mezd mohou nejčastěji očekávat zaměstnanci ve středních firmách s 50 a více pracovníky. V této kategorii firem to plánuje více než polovina zaměstnavatelů, třetina plánuje zvýšení nad hranici inflace. Mezi firmami se čtyřmi až padesáti zaměstnanci plánuje zvyšovat mzdy necelá polovina, nad hranici inflace pak podobně jako ve větších firmách téměř třetina.

Zvýšení počtu zaměstnanců pak očekává 31 procent společností. To je téměř dvakrát více než v období před dvěma lety, kdy to bylo pouze 18 procent.

Téměř dvě pětiny firem očekávají v letošním 1. čtvrtletí zvýšení poptávky, necelá pětina si myslí opak. "Podobný vývoj na konci roku jsme zaznamenali již v předchozích letech. Zda tento trend souvisí s obdobím Vánoc, nebo jde o jinou příčinu, která neodpovídá optimismu ostatních dílčích indexů, to bude možné stanovit až v další vlně výzkumu," podotkl Manda.

Dílčí index plánovaných investic dosáhl za uplynulé období historického maxima, a to především díky nárůstu podílu firem, které chtějí investice zvyšovat. "V tomto období již nejde o odhady, podnikatelé disponují přesnými čísly. Jde tedy o srovnání celkových objemů investic za loňský i současný rok," dodal hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Mezi pozitivní signály patří konstantní růst podílu podnikatelů spokojených s ekonomickou situací, a to o pět procentních bodů. Během tří let tak vzrostl podíl zástupců firem, kteří vidí současnou ekonomickou situaci pozitivně, celkem o 27 procentních bodů na 61 procent.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V průběhu dosavadních výsledků se nejstabilněji vyvíjel dílčí index rozšíření podnikání, a to v rozmezí 16 až 19 procent. Poslední šetření však tvoří výjimku. "Celkově 22 procent firem má v plánu svůj byznys rozšiřovat, což potvrzuje současný optimistický trend v pohledu na vývoj současné ekonomiky a podnikání," upozornil Manda.

Průzkum ohledně očekávání firem se uskutečnil mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od minus 100 do plus 100 bodů. Celkový index je průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. V prvním čtvrtletí 2015 ukazatel činil 12,3 bodu, ve druhém 23,1 bodu, ve třetím 17,6 bodu a ve čtvrtém 22,5 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru