Generální ředitel oděvního řetězce Marks & Spencer Marc Bolland odchází. Ve funkci ho 2. dubna nahradí Steve Rowe, který ve firmě pracuje od roku 1989 a od června 2015 šéfuje její oděvní divizi. Oznámení o odchodu přichází v době, kdy firma oznámila neočekávě hluboký propadem poptávky v klíčovém období před Vánoci.

Bolland tak ukončí šest obtížných let ve firmě, kdy se snažil podnik vrátit zpět na výsluní. Řetězec utratil miliardy liber za přeměnu obchodů, změnu produktů, logistických služeb a internetových stránek.

Společnost uvedla, že šestapadesátiletý nizozemský manažer Bolland, který svou kariéru nastartoval v pipvovarech Heineken, neodchází kvůli tlaku akcionářů ani správní rady. O svém záměru odejít z funkce informoval správní radu již v létě 2015, uvedla agentura Reuters. Tedy v době, kdy už se za účetní rok 2014/2015 mohl pochlubit prvním růstem zisku po čtyřech letech na 661 milionů liber (24,6 miliardy korun) před zdaněním.

Přesto podle řady analytiků jeho odchod uspíšily slabé prodejní výsledky v závěru loňského roku. Řetězec oznámil, že mu prodej nepotravinářského zboží během 13 týdnů do 26. prosince, klesl o 5,8 procenta. Divize zahrnuje oděvy, obuv a zboží pro domácnost a její výsledky byly pod očekáváním analytiků. Důvodem bylo i neobvykle teplé počasí, kvůli kterému zákazníci nekupovali zimní oblečení. Naopak prodej potravin stoupl o 0,4 procenta a v týdnu před Vánocemi byly tržby z prodeje potravin rekordní.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost Marks & Spencer je na trhu 132 let. Ve Velké Británii provozuje 852 obchodů a dalších 480 v zahraničí. Od roku 1996 podniká i v Česku, kde dnes má dvacet obchodů. V posledních letech se tu potýká se ztrátami v řádech stovek milionů korun. Přesto plánuje další expanzi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru